חיפושדלג על חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

פרחי באך והורות

פרחי באך והורותמאת: ענבל רז *

תמיד חשבתי שאני אדם חזק ובאמת האמנתי בכך. אדם שמסוגל להתמודד עם קשיים, שמסוגל לעבור שינויים,  שמסוגל לחוות כאב, שמסוגל לתת כתף ושתמיד נמצא בשליטה, כמובן.
לכל אחד יש את ה"שק" שלו. ה"שק" הזה שמלא בחוויות העבר שלו, החוויות הטובות  והפחות טובות. כאלו שמרימות אותנו לגבהים וכאלו שמורידות אותנו לשפל, שבעצם מעצבות אותנו ומגדירות את ה"אני".  גם לי יש "שק" כזה, שבזכותו (ולא תמיד כל כך בקלות...)  צמחתי, גדלתי, התחזקתי, התפתחתי ותמיד בשליטה. כמובן.

לפני כ- 5 שנים, עשינו צעד גדול ומדהים בחיינו, כשהחלטנו (בעלי ואני)  להרחיב את המשפחה ולהפוך להורים. תהליך כזה, מצריך מספר דברים:
1. להגיע להחלטה בשלמות עם בן הזוג .
2. להתחיל "לעבוד" על זה.
3. לשחרר כל ציפייה ולקוות רק לטוב.
בשלב זה, בזמן שאנו משלימים עם התהליך ועוברים את שלושת השלבים, גיליתי, להפתעתי הרבה, שפתאום אני ממש, אבל ממש לא בשליטה. ולא חשוב כמה חזקה אני ולא חשוב כמה מסודרת ובהירה במעשיי, השליטה פשוט אינה בידיי.
זהו השלב הראשון של החלק השני של חיי. השלב בו עברתי מאדם יחיד, לאדם שנוספו לו פרמטרים נוספים הנלקחים בחשבון בכל התמודדות יומיומית ובוודאי מחייבים לשחרר את השליטה בחיים ולתת מקום לאמונה ולזרימה.   
עוד כשניסינו להרות, היה לי "העונג" להכיר את תחושת הלחץ וחוסר השליטה, מעצם העובדה שעברו "כבר" שלושה חודשים ואין הצלחה. כשברור לכולם (חוץ ממני כמובן), שלגיטימי לגמרי שהעניין לוקח זמן. אבל אותי זה לא מעניין, אני רוצה לקבוע מה ואיך, שזה יקרה כאן ועכשיו וללא עיכוב נוסף.

בשבוע 40 כשמחכים ומחכים וברור שאני לא קובעת פה את החוקים וחוסר הוודאות פשוט אוכל אותי מבפנים, גם אז אני עומדת במבחן האמיתי, של מציאות פורפורציונלית והגיונית והאמרה השכיחה היא: "תשחררי קצת, זה כבר יבוא לבד".

מזה כמעט 5 שנים, אני מנסה, לעיתים מצליחה ולעתים לא, להתמודד עם השינוי שפקד את השגרה התבניתית שלפיה התנהלתי ולקחת אחריות על אדם קטן (כבר שניים) שנותן משמעות חדשה לחיי ואת התואר "אמא" שתמיד מעלה חיוך על שפתיי.
לצערי, גם גיליתי שלא תמיד אוכל לתת לאדם קטן זה את כל שיחפץ. אני יכולה לנסות, להשתדל, להתאמץ ולעשות שמיניות באויר ובכך לתת את הכי טוב שאני יכולה, במלוא מובן המילה.

המשמעות היא, להתמודד עם פחדים חדשים, תהיות חדשות, רגשות חדשים, עייפות ברמה שלא הכרתי מעולם, סבלנות אין סוף שלא חשבתי שיש לי, הבנה ריגשית, המון יצירתיות וכמובן, הקשה עבורי מכולם, התמודדות  ללא תנאי עם חוסר שליטה בחיי ובחיי בנותיי, שפוגש אותי בסיבוב בכל פעם מחדש שחובה בתוכו את הפחד המתמיד מלאבד את היקר לי מכל.
לשמחתי הרבה, גיליתי כלי עזר מוצלח ומשובח, המאפשר לי להתמודד במבחן היומיומי הזה, של להיות אמא. פרחי באך.

בסדרה של פרחי באך יש 38 תמציות. בכל אחת מהתמציות אני יכולה להעזר בצורה זו, או אחרת, אך אפרט, לגבי המרכזיות ביותר מבחינתי, עליהן אני לא מוותרת:

Larch, לארש', תמצית מספר 19 – פחד מכישלון. כהורה  התמצית מאפשרת להתמודד עם הפחד  של "ההורה המושלם". האם אני אמא מספיק טובה? האם אני עושה טעויות? ומאפשרת להיות בטוחים בעצמנו, להאמין ביכולות שלנו, להיות פחות ביקורתיים ולא מדי מגוננים. כך שגם הילדים ירגישו בטוחים בסביבתנו, עם מסגרת גבולות ברורה ומאפשרת,
תמצית חשובה מאד להורים שבדרך.
Red chestnut, רד צ'סנט, תמצית מספר 25  – פחד ודאגה לאחר – הפחד לאבד ודאגנות ייתר. התמצית מנתקת את החבל האנרגטי שבן ההורה לילד ומאפשרת קשר פורפורציונלי , בריא ומאוזן.
Walnut, וולנט, תמצית מספר 33 – תמצית המתאימה לשינוי: מחזקת, מאזנת ונותנת מקום לשינוי. בכל שלבי ההורות יש צורך בחיזוקים רגשיים ואנרגטיים להתמודדות עם השינויים החלים לאורך הזמן.
Impatiens, אימפטיאנס, תמצית מספר 18 – התמודדות עם חוסר סבלנות וסובלנות. התמצית מתעלת את האנרגיה המושקעת לדברים החשובים, במקום ביזבוז אנרגיה בשולי, המעייף והמתסכל. תתאפשר התנהלות רגועה יותר וברורה יותר.
Cherry plum, צ'רי פלם, תמצית מספר 6-   התמצית המרכזית להתמודדות עם חוסר השליטה, או יותר נכון מהפחד לאבד שליטה. תמצית זו מאזנת את היכולת לשחרר ממצבי שליטה קיצוניים והצורך בשליטה מתמדת. משפרת תחושה של שקט ושלווה ומחזקת את היכולת להתמודד במצבים של לחץ מנטלי ומתחים. קבלת פרספקטיבה והבנה של מקור הפחד היוצר צורך בשליטה.
Aspen , אספן, תמצית מספר 2 – תמצית זו מאפשרת את ההתמודדות עם כל הפחדים והחרדות, לדוגמא: הפחד לאבד, הפחד להיכשל, הפחד לשחרר...התמודדות עם התקפי חרדה וחרדה בלתי ניתנת להסבר ותביא לשלווה פנימית ולמודעות של יכולת לעמוד בפני פחד גדול, כאב, או דאגה ולראות את המציאות בצורה מאוזנת ואובייקטיבית.
מדבריו של ד"ר באך על תמצית זו: " ברגע שאנו מגיעים לתובנה הזאת, אנו מעבר לכאב ולסבל, מעבר לדאגה או פחד, מעבר לכל, מלבד ההנאה מהחיים, ההנאה מהמוות, וההנאה מהנצחיות שלנו…אנו יכולים לצעוד בשביל מעבר לסכנות ולקשיים, ללא מורא".

ענבל רז
מטפלת מוסמכת בפרחי בך , ייעוץ וליווי לאורח חיים בריא.
inbal@inbalraz.com

הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באךדלג על הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באך

הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באך

הרכבת פורמולה של תמציות באך למצבים רגשיים שונים המתאימה בדיוק עבורך, בבקבוקון טיפולי אישי

לחצ/י כאן להרכבת פורמולה אישית

יצירת קשרדלג על יצירת קשר

יצירת קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד