חיפושדלג על חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

פרחי באך לתמיכה בתהליכי היריון ולידהנתחיל בסיפורו האישי של ד"ר אדוארד באך שמסמל בעיני תהליך של היריון ולידה. ד"ר באך נולד באנגליה של ראשית המאה שעברה ועבד כרופא אימונולוג והומיאופת. 

בשנות השלושים לחייו התגלתה בגופו של ד״ר באך מחלה קשה וחשוכת מרפא המוכרת לנו היום כסרטן והרופאים העריכו שנשארו לו כמה חודשים לחיות. בשורה זו לקחה את באך לשינוי, הוא עזב את לונדון ועבר לפרברים לבית כפרי ומקסים (המקום שבו שוכן מרכז באך היום), עזב את עבודות והחליט לבלות את שארית חייו בשלווה שקט. באחד הימים, בשעות הבוקר המוקדמות, באך יצא לגינתו הפורחת וקטף פרח. כאשר החזיק אותו ביד חש עקצוץ בכף ידו, דבר שסיקרן אותו מאוד.

באך החל לחקור את העקצוץ שחש בידו, כשהבסיס המדעי אשר הנחה אותו היה שמים משמרים אנרגיה ולכן סבר שהעקצוץ הוא האנרגיה של הפרח (חוק פיזיקלי שהיה מוכח כבר בזמנו עוד הרבה לפני תורת הקוואנטים של היום). זהו בעצם שלב ההפריה ומכאן מתחיל ההיריון - היריון של רעיון חדש לגמרי ואפילו מעט הזוי לזמנו. בשלב זה, באך קוטף את הפרחים הראשונים שהוא מוצא בסביבת ביתו, משרה אותם במים ומנסה ליטול את המים דרך הפה, למרוח על הגוף ועוד.

כאילו במקרה, שלושת הפרחים הראשונים שבאך מנסה על עצמו הם בדיוק הפרחים שעוזרים בתהליך ההיריון.

שלושת הפרחים הראשונים של באך

Mimulus, מימולוס, תמצית מספר 20 - פרח שמטפל בפוביות (פחד ממשהו מוגדר למשל: גבהים, טיסות, עכבישים וכדומה).

אם ניקח את זה להיריון של באך אז יש כאן רעיון חדש שנשמע קצת הזוי ורחפני. איך אני הולך לקחת רעיון כזה כרופא ולדבר עליו? סיכוי גדול שיחשבו שנטרפה עלי דעתי. בשלב זה גם קיימים אצל באך הפחדים שמלווים את המחלה והמוות הקרב. ועכשיו ניקח את הפוביות לתהליך של היריון אמיתי: כבר בתחילת ההיריון אנחנו מלוות בפחד מהשינוי, ההיריון עצמו, תהליך הלידה, האימהות ועוד.

Impatiens, אימפישנס, תמצית מספר 18 - מטפל בחוסר סבלנות וסובלנות. 

כאשר הטיפוס מאד תזזיתי, מהיר, היפר, הרבה פעמים נמצא אותו דוהר בפול גז על ניוטרל. זהו מצב של סטרס שמשליך גם על המינד בעומס מחשבות ואי שקט ומכאן גם על הפרעות שינה.

באך היה זקוק לסבלנות לתהליך ההיריון של רעיונו החדש. הוא נזקק להמון אורך רוח לראות את רעיונו נולד.
גם אנחנו זקוקות להמון סבלנות (בעקר בשלביו האחרונים של ההיריון),  סבלנות שתעזור לנו להיות בתוך תהליך ההיריון וליהנות מהדרך במקום לחיות בציפייה מורטת עצבים לרגע הלידה.

Clematis, קלמטיס, תמצית מספר 9 - פרח שמטפל במרחפים. ברמה האנרגטית, הוא מוריד אנרגיה מהצ׳אקרות האחרונות באזור הראש לצ׳אקרות התחתונות באזור הבטן.

ברמת הטיפוס, התמצית מטפלת ברחפן חסר התקנה שבאיכותו קיימת יכולת דמיון יוצאת דופן, אבל אין מימוש ארצי. מאחר שהוא מרחף בעולמות אחרים, קשה לו לקחת את המחשבה וליצור ממנה משהו בר מימוש ברמה הארצית.

כמובן שזו בדיוק התמצית שלה באך היה זקוק כדי להוריד את הרעיון שלו מהמיינד לרמה ארצית. אנחנו, ההריוניות, זקוקות לה גם בגלל העבודה האנרגטית שהיא עושה של להוריד אנרגיה לבטן. היבט נוסף הוא כי יותר נכון לנו להיות ולפעמים החששות והדאגות ייקחו אותנו למינד, במקום לגוף ולרגש שאלו הם המקומות היותר טבעיים לנו בכלל ובפרט בזמן היריון ולידה.

תמציות נוספות שעשויות לסייע לנו בתהליך ההיריון

Walnut, ולנט, תמצית מספר 33 - תמצית שמטפלת בטיפוסים עם רגישות יותר. מיותר לציין שבעקבות שינויים הורמונליים ושינויים בכלל אנחנו רגישות יותר מתמיד בזמן ההיריון. התמצית כמו אורזת אותנו בתוך עצמנו ובונה איזשהו גבול מגן בינינו לבין הסביבה, התמצית מאד נעימה ומומלצת מאד במצב של שינוי מכל סוג שהוא.

Crab Apple, קראב אפל, תמצית מספר 10 - תמצית אחת ושימושים לה רבים: מטהרת את הגוף ואת הנפש ומכאן מתאימה לטיפול בכל מצב של זיהום פיזי קרי דלקות (דלקות וגינאליות ודלקות שתן ששכיחות בזמן ההיריון), מחלות זיהומיות בהן הטיפול באנטיביוטיקה לא מומלץ בזמן ההיריון. תחושת לכלוך ברמה האנרגטית או ברמה הרגשית לאחר מפגש עם אנשים לא נעימים, ביקור בבית חולים, בית קברות וכדומה. מתאימה גם לשימוש חיצוני, למשל בהחדרת טמפון ספוג בתמצית או במריחה על כל מקום בגוף.

ברמה העמוקה, התמצית מדברת על קבלה עצמית ואהבה עצמית. היא מנקה את הזבל הרגשי שאגרנו בבטן ומפגישה אותנו עם הדברים בהם אנחנו מתביישים (שהם לרוב אינפנטילים).

בספרו של ד"ר מאסארו אמוטו ׳מסרים מן המים׳ אפשר לראות שתי מולקולות של מים שנלקחו מאותו מקום מצולמות תחת עדשת מיקרוסקופ. ההבדל היחידי ביניהן הוא שלאת אמרו "אני אוהב אותך" ואילו לשנייה אמרו "את מגעילה". שתי המולקולות נראות כמולקולות של חומרים שונים כשזו הראשונה בורקת כיהלום ואילו השנייה שחורה, סגורה וחסרת ברק. אם ניקח את זה לגוף ונזכור ש 85% מגופינו מים, בזמן ההיריון העובר שלנו שוחה במי השפיר, נבין שכדאי מאד שנאהב את עצמנו כמה שיותר.

Pine, פיין, תמצית מספר 24 - תמצית שמטפלת באשמה, אשמה היא אנרגיה שבתת המודע שלנו ממגנטת עונש. אנרגיה שלא רק שלא מקדמת שום מטרה בחיינו אלא אף מעכבת צמיחה.
אשמה זה משהו שמופיע בצורה מאד בולטת עם שלב ההורות, אבל כבר בהיריון חלקנו מרגישות מאד אשמות (שלא אכלנו מזון בריא, אכלנו יותר מדי, לא עשינו בדיקה כזו או אחרת, היינו פעילות מדי או פחות מדי).

Red Chestnut, רד צ'סנט, תמצית מספר 25 - תמצית שמטפלת בדאגת יתר לאחר. מאד רלוונטית להורים המתחילים.חלקנו מתחילות לפתח את הדאגנות כבר מההיריון.
עם ניקח את זה עמוק יותר נבין שהדאגה לאחר היא באמת הדאגה לעצמי "מה יקרה לי אם יקרה משהו לעובר?", אנחנו בעצם מטפלים פה בפחד מאוד שורשי הפחד לאבד שיכול לקחת אותנו למקומות מאד מגוננים ולא בריאים לנו ולילדים שלנו.

White Chestnut, וויט צ'סנט, תמצית מספר 35 - תמצית שתעזור לנו לנקות את הראש ממחשבות ומהזווית הזאת היא רלוונטית מאוד בזמן ההיריון.

Rock Water, רוק ווטר, תמצית מספר 27 - תמצית שמטפלת בטיפוס ההסתדרותי, טיפוס שחי בתוך משבצת ומאד קשה לו להתגמש או לחשוב מחוץ לקופסה.
תהליך ההיריון הוא תהליך שמצפה מאיתנו לגמישות לא כל שכן ההורות שמגיעה לא הרבה אחריו, גמישות מנטלית משרה גמישות פיזית וזה משהו שמאד נחוץ לנו בזמן ההיריון ובטח שבלידה.

תמציות שעשויות לסייע בתהליך הלידה:

Walnut, ולנט, תמצית מספר 33 - הוזכרה קודם.

Impatiens, אימפטיאנס, תמצית מספר 18 - הוזכרה קודם.

Rock rose, רוק רוז, תמצית מספר 26- תמצית שמטפלת בפאניקה, היסטריה. תעזור לנו לאסוף את עצמנו בזמן הלידה.

Aspen, אספן, תמצית מספר 2 - תמצית שמטפלת בפחד וחרדה.

Elm, אלם, תמצית מספר 11 - תמצית שמטפלת ברגעים החלשים של האנשים החזקים. מאד מתחברת לי לרגעי השבירה בתהליך הלידה, יכולה להתאים גם לרגעי השבירה בתהליך ההיריון.

Cerato, סרטו, תמצית מספר 5 - תמצית שמחברת לקול הפנימי. השימוש הזה שלה מאד רלוונטי לתהליך ההיריון וגם לזמן שלפני הלידה כאשר אנו מתלבטות (איפה כדאי ללדת, איך כדאי ללדת, אפידורל או לא). אני מתחברת אליה גם בחדר הלידה מהמקום המאוד אוסף שלה. תמצית שמחזירה לסנטר.

Star Of Bethlehem, סטאר אוף בית לחם, תמצית מספר 29 - תמצית שמטפלת בטראומה. מאד חשובה לזמן הלידה לאם וגם לתינוק.

תמציות שעשויות לסייע אחרי לידה

התמודדות עם שינויים פיזיים, מנטליים ורגשיים. שינויים הורמונליים קיצוניים שמשרים שינויים במצב הרוח עד כדי דיכאון, סלידה מהגוף תפיסה שמשרה ירידה ברצון המיני, בושה בגוף.

 • ההנקה - קשיים בהנקה עלולים להביא איתם תסכול ותחושת כשלון. גם אם ההנקה מצליחה היא לפעמים מעוררת תחושה של פרה חולב", איבר סקסי שהפך להיות מוצץ (אימהות מניקות לא יכולות להתחלק בנטל עם בן זוגן וגם קשה לעזוב את הבית לזמן איכות עם עצמי).
 • עייפות - גם ממאמץ הלידה וגם מהלילות הלבנים. עייפות מתמשכת עלולה לגרור עצבנות וחוסר סבלנות גם כלפיי הבן זוג וגם כלפיי התינוק והילדים האחרים וזה ייקח למעגל של אשמה ותסכול וכשלון.
 • "אני אחרונה בסולם העדיפויות - מטפלת בכולם ולי אין אפילו דקה להתקלח, לאכול או לשבת בשקט לשתות קפה״ (קורבנות וייאוש). ילד ראשון שמגיע הביתה מביא איתו המון חרדה, דאגה וחוסר אונים. ילד שני ואילך יגררו שינוי בבית כולו - הילדים האחרים ירגישו מוזנחים ויתחילו בניסוי ותהייה של פטנטים חדשים להשגת תשומת לב.

התמציות המתאימות לתקופה זו הן:

 • Crab Apple, קראב אפל, תמצית מספר 10
 • Hornbeam, הורנבים, תמצית מספר 17
 • Olive אוליב, תמצית מספר 23
 • Cherry plum, צ'רי פלם, תמצית מספר 6
 • Impatiens, אימפטיאנס, תמצית 18
 • Aspen, אספן, תמצית מספר 2
 • Walnut, וולנט, תמצית מספר 33
 • Holly Gorse, הולי, תמצית מספר 15
 • Mustard, מסטרד, תמצית מספר 21


יהל בן ציון, N.D בנטורופתיה מרצה לפרחי באך במכללת מהות מאסטר רייקי, מדריכת הורים בשיטת פליי תרפי

הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באךדלג על הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באך

הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באך

הרכבת פורמולה של תמציות באך למצבים רגשיים שונים המתאימה בדיוק לצרכים שלך, בבקבוקון טיפולי אישי

להרכבת פורמולה אישית

צרו קשרדלג על צרו קשר

צרו קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד