חיפושדלג על חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

פרחי באך לסיוע בהתפתחות האישית


התפתחות אישית הוא מושג שעל פניו הפך כבר מזמן לחלק אינטגרלי מאוצר המילים המוכר במיין סטרים הישראלי. תשאול אקראי חושף שרבים אמנם משתמשים במושג אך תוהים על משמעותו ותרמתו הישירה לחייהם. מאמר זה עוסק בהבהרת משמעותו של תהליך התפתחות אישי, ותרומתן של תמציות הצמחים של ד"ר באך לתהליך זה. באופן מעשי, התפתחות אישית הוא תהליך של פיתוח יכולות תגובה והתמודדות טובים יותר עם אירועי החיים. ככל שבפני האדם עומדות אפשרויות תגובה מגוונות יותר, הוא עמיד יותר ויכול להתמודד בצורה טובה ומעצימה יותר עם אירועי חייו. זו המהות והמשמעות של מודעות עצמית.

על מנת לפתח יכולות תגובה מגוונות, על האדם להיות מוכן לקחת אחריות מלאה על יצירת המציאות של עצמו, על בחירותיו, החלטותיו ופעולותיו. ככל שיש בידו סל איכויות וכלים מגוון, הוא יכול להגיב בצורות המשרתות אותו, להפיק תועלת, וליצור תוצאות המקדמות אותו אל הגשמה אישית. מודל להבנת תהליכי התפתחות אישית ניתן למצוא בתחום הקרוי תרמודינמיקה. "תרמודינמיקה הינה ענף בפיזיקה הקלאסית, העוסק בחקר האנרגיה, התמורות שהיא עוברת בין מופעים שונים שלה, והיכולת של אנרגיה לבצע עבודה." (ויקיפדיה). ענף זה מבדיל בין מערכות סגורות, (מערכות שאינן מקיימות אינטראקציה עם הסביבה שלהם) ומערכות פתוחות (המאופיינות באינטראקציה עם הסביבה). במערכות פתוחות יש זרימה תמידית של input ו-output. בני אדם הם מערכות פתוחות.

האיזון הפנימי במערכות פתוחות נשמר כתוצאה מיכולת המערכת לשחרר עודפי אנרגיה, ובמידה וכמות הגירויים הנכנסים לא עולה על יכולת המערכת לשחרר עודפים אלה. לכל מערכת סף מקסימאלי לקליטת גירויים נכנסים, בהתאמה עם יכולתה לשחרר עודפי אנרגיה. ככל שהמערכת מורכבת יותר, יכולתה לשחרר עודפי אנרגיה עולה. במקרים שבהם רמת או כמות הגירויים הנכנסים עוברת את יכולת המערכת לשחרר עודפים, המערכת מגיעה למה שמכונה נקודת ההתפלגות, או רגע האמת. במצב בו המערכת אינה מסוגלת לשחרר את כמות האנרגיה הנדרש על מנת לשמר את האיזון הפנימי, רמת הכאוס הפנימי עולה ובפני המערכת ניצבות שתי אפשרויות עיקריות: להתפרק או להתעצב ולהתייצב מחדש במתכונת יעילה יותר.

במושגים ארציים, לכל אדם סף לכמות הגירויים הנכנסים שהוא יכול להכיל, בהתאמה עם יכולתו לשחרר עודפי אנרגיה. כאשר רמת וכמות הגירויים הנכנסים עולה מעבר ליכולתו לשחרר עודפים, הוא חווה מתח. אם המתח ממשיך להצטבר, הוא מגיע לרמה אותה המערכת כבר לא יכולה להכיל. בנקודה הזו ישנן שתי אפשרויות עיקריות: התפרקות או התייעלות. תהליך ההתייעלות קשור בשדרוג המערכת והרחבת יכולות ההתמודדות שלה, והוא עשוי להתרחש באינסוף צורות ותוצאות. לדוגמה, אם אדם חווה קשיים במערכות היחסים במקום העבודה שלו, ובמידה שהמתח בין מצטבר לרמת מתח גבוהה, יעמדו בפני האדם שתי אפשרויות עיקריות: פרוק או שינוי וייעול המערכת. לצורך קידום תהליכי שינוי וייעול יהיה עליו להטמיע שינויים בחשיבה, בהתנהגות, בגישה ובדפוסים רגשיים. והיה והצליח, המערכת כבר לא תהיה אותה מערכת אלא מערכת משודרגת, בין אם עשה שינויים בתוך המקום הקיים , או העדיף ליצור מערכת עבודה אחרת. הגירויים שקודם גרמו למתח כבר לא ישפיעו באותה הצורה. המשבר במצב הזה גרם להתפתחות וצמיחה. באפשרות השנייה, המשבר גורם לפרוק המערכת.

כל תהליכי האבולוציה וההתפתחות ביקום מתרחשים בצורה הזו. המעניין הוא שכאשר מערכת משתדרגת ומתייעלת, או במילותיו של איליה פריגוגין, "המערכת בורחת לתוך סדר גבוה יותר" שמאפשר לה להתמודד עם רמת הגירויים אשר קודם גרמו לכאוס ולהתפרקות. המשמעויות הנובעות ממודל זה והרלוונטיות לתהליכי התפתחות אישית הם שייעול ושדרוג יכולות אישיות גם כן נוצרים מתוך כאוס ומתח.

אחד הצרכים הפסיכולוגים המרכזיים הוא תחושת בטחון. רוב בני האדם אינם אוהבים כאוס ונוטים להיאחז בהרגלים והתניות קודמות, גם אם אינן משרתות אותם יותר, בעיקר בגלל הצורך בביטחון. רוב בני האדם ימנעו ככל שניתן מיציאה מאזורי הנוחות והמוכרות, ומכניסה לתוך כאוס ומתח, גם אם הם זמניים, בניסיון לשמר את תחושת הביטחון.

מצד שני, אחד הכוחות החזקים ביקום, אם לא החזק ביותר, הוא השאיפה התמידית לצמיחה והתפתחות. נטייה זו אפשר למצוא בכל דבר ובכל תהליכי הטבע. האפיון המרכזי של אנרגית היקום היא שינויים תמידים שכן שינויים אלה מאפשרים תהליכי צמיחה והתפתחות. אם כן, התפתחות אישית היא היבט נוסף בכלל תהליכי ההתפתחות של הטבע. שיתוף פעולה עם השאיפה הבסיסית הזו יכולה לקדם את השגתם של שלושת המטרות: שמחה, שלווה פנימית והצלחה, באמצעות ייעול דפוסי החשיבה, הרגש וההתנהגות והרחבת סל אפשרויות התגובה וההתמודדות עם מצבי החיים השונים.

הטיפול בפרחי באך מקדם ומסייע בתהליכי התפתחות אישיים שכן הוא עוסק בזיהוי דפוסי חשיבה, רגש והתנהגות מעכבים, איזון הדפוסים המעכבים וליווי תהליך של העצמת וייעול כל התהליכים הפנימיים לטובת הגשמה אישית, שלווה פנימית והצלחה.

הסימפטומים הנפשיים והפיזיים שאיתם מגיעים אנשים לטיפול הם תוצאה של מצבי כאוס פנימיים וחוסר יכולת המערכות הפנימיות להתמודד עם מגוון מצבי חיים. כאשר המערכת איננה מסוגלת לשחרר את כמות האנרגיה הנדרשת לשמירה על האיזון הפנימי של המערכת, היא מרחיקה את העודפים בדרכים, אשר הופכות להיות בעיה בפני עצמה: סימפטומים פיזיים ורגשיים, הפרעות התנהגות ותפקוד מסוגים שונים. פתרון הסימפטומים הוא חלק קטן של התהליך הטיפולי ומטרתו הקלה מיידית בלבד.

הרעיון והמטרה המרכזיים בטיפול בפרחי באך הוא להקנות כלים וללמד את המערכת להתמודד עם רמת וכמות גירויים גדולה יותר ובצורות מעצימות יותר. לשם כך יש ללמוד ולהטמיע דפוסי חשיבה רגש והתנהגות חדשים, המותאמים לצרכים המשתנים של המערכת.

תמציות פרחי באך

לכל תמצית צמחים תדר אנרגטי התואם תדרים של דפוסי חשיבה רגש והתנהגות. על פי העיקרון ההומאופתי של דומה מטפל בדומה, התאמת התמציות נעשית על ידי זיהוי הדפוסים המעכבים והתאמת תמציות אשר הינן בעלות תדר דומה לתדר של הדפוסים.

המפגש בין התדר של הצמח לתדר של הדפוס מגרה את תדר הדפוס לאזן את עצמו. רמת האיזון של דפוס מסוים נמדד במידת תרומתו לקידום שלושת המצבים הרצויים העיקריים: שמחה, שלווה פנימית והצלחה. תמציות הצמחים מלוות את התהליך הטיפולי והינן חלק אינטגרלי מתוכו. תרומתן העיקרית היא בסיוע לתהליכי השינוי הנדרשים. יחד עם זה, על מנת ליצור התפתחות אישית אמיתית, על האדם ללמוד להטמיע דרכי התנהלות חדשים. את החלק הזה מלווה המטפל על ידי תהליך עדין ואישי של הקניית כלים והרגלים חדשים.

למרות שישנה אפשרות לתת מענה נקודתי והרגעה סימפטומטית למגוון תופעות גופניות ונפשיות, הטיפול האופטימלי בפרחי באך עוסק בתהליך מרתק של התפתחות והעצמה אישיים ושיפור היכולת להתמודד עם מצבי החיים השונים.


פרחי באך*מאת  ג'ון ג'יקובס, מרצה ומורה מן החוץ בפקולטה למדעי הבריאות, בית הספר למקצועות הבריאות הקהילתיים על שם לאון ומטילדה רקנאטי, אוניברסיטת בן גוריון בנגב, מורה בבית הספר

ללימודי המשך רפואה, אוניברסיטת בן גוריון, מטפלת ומרכזת מגמה בפרחי באך במכללת אדר בבאר שבע, מפתחת ומנחה יישומים לשילוב עבודתו של ד"ר באך בסקטור הארגוני, במערכת החינוך והבריאות. jjacobs@zahav.net.il | 052-3443056.

הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באךדלג על הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באך

הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באך

הרכבת פורמולה של תמציות באך למצבים רגשיים שונים המתאימה בדיוק לצרכים שלך, בבקבוקון טיפולי אישי

להרכבת פורמולה אישית

יצירת קשרדלג על יצירת קשר

יצירת קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד