חיפושדלג על חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

פרחי באך והפרעות קשב וריכוז

מאת: נורית בר דוד

הפרעות קשבהפרעות קשב וריכוז, כמו גם "מופרעות" היא מגיפה מודרנית. האם אנו יותר מודעים מאשר בדורות הקודמים? האם זו אפנה? האם מפני שאנו חיים בתקופה תוססת, אינטנסיבית מהירה וקצבית – יש לכך השפעה על ילדינו?
ילד ממוצע בחיים המודרניים מבלה מעט זמן עם הוריו, העסוקים בקריירה, מירוץ מטורף אחרי סמלי סטטוס כסף ויוקרה. פורמלות "כמו אמא" במקום אמא, מטפלת במקום הורים, "זמן איכות", ובעיקר, הרבה טלויזיה ומחשב.
לילד בן זמננו, לרוב, אין הזדמנויות לפרוק מרץ, לרוץ, לקפוץ ולשחק בחוץ, כפי שהיה לנו בילדותינו, במשחקי רחוב ובתנועת הנוער.
בנוסף, המזון המהיר, המהונדס, רווי צבעי מאכל, חומרים משמרים, והרבה הרבה סוכר, אוכל מוכן למיקרוגל, כל אלה ידועים כגורמים מזיקים, כאשר כבר קיימת נטייה להפרעות קשב וריכוז.

בהגדרה, ילדים שקשה להם לשבת בשקט, להתרכז, להקשיב, להכין שיעורים ולשלוט בדחפים – מוגדרים כ"סובלים מהפרעות קשב וריכוז". (קראתי שוב את ההגדרה, וחשבתי שזו הגדרה לילד נורמלי!, כמובן, שאלה של מינון!).
כפי שמכינים היום ארוחה ע"י מזיגת מים רותחים לכוס "מנה חמה", כך מנסים לפתור "ביעילות" ובמהירות בעיות התנהגות של ילדים, במקום לעשות עבודה אמיתית: טיפול התנהגותי, מתן תשומת לב, שינוי בתפריט, מגע אוהב וטיפול הוליסטי. ילדים כאלה יכולים לפתח בנוסף דימוי עצמי נמוך, הפרעות התנהגות, חרדה, דכאון ורגשי אשמה.

ריטלין ניתן היום ל7% מהילדים בארה"ב, קרוב לוודאי שזה המצב גם אצלנו, אך בעולם בו מיליוני אנשים נוטלים פרוזק, מה לנו כי נלין על ריטלין?
האם ניתן להדביק בצורה אוטומטית תוית הפרעת קשב וריכוז על כל התנהגות חריגה של ילדים?
האם יתכן שמדובר בילדים חכמים ומבריקים המפריעים מפני שמשעמם להם?
ושאלת השאלות – האם אבחנה רפואית המאומתת רקע ביולוגי מחייבת נטילת ריטלין?
הריטלין הוא סם כימי, המסמם את הילד, גורם לו לשקט, התנהגות נורמלית של ישיבה, ריכוז וכד', אך לא באמת מטפלת בגורמים, אשר כפי שציינתי יכולים להיות קשורים בהורים. (יצא לי לפגוש ילד מתוק שאובחן כסובל מהפרעת קשב וריכוז, שאמו נקייה ומסודרת באופן כפייתי, שתלטנית ואובססיבית, והבנתי מאיפה באה התנהגותו של הילד).
סימני הגמילה מריטלין דומים לסימני גמילה מסמים, ובארה"ב, ילדים ונערים שבצעו פשעים חמורים היו בגמילה מריטלין.
הטיפול האמיתי כאמור דורש התייחסות למשפחה, טיפול רב מערכתי כולל תזונתי , בעיקר הוצאת צבעי מאכל, חומרים משמרים, שוקולד, קקאו וקולה, שכולם חומרים ממריצים, סוכרים המשפיעים על ילדים לרעה הרבה יותר מאשר על מבוגרים, וגורמים להם לעצבנות, חרדה ודריכות.
מומלץ גם לערוך בדיקת אלרגיות – היום מכירים בכך שמזונות מסויימים כמו חיטה, בוטנים, שוקולד ואחרים עלולים להחמיר נטייה להפרעות קשב וריכוז.
יש גם לבדוק מחסור בויטמינים, בעיקר ממשפחת הB. חוסר ברזל למשל עלול לגרום לפיזור נפש ולעייפות.
כמו כן מומלץ להוסיף חומצות שומן המצויות בשמן דגים.

פרחי באך
ראשית, על ההורים לבדוק בכנות עם עצמם את הגורמים שציינתי בראשית דברי. אני מאמינה גדולה שסבלנות, אהבה וקבלת הילד יועילו יותר מאשר אלף תרופות. פירוט תמציות פרחי באך שעשויות להתאים:

♦ במקרים קשים של הרגשה "אני יוצאת מדעתי", "אני מרגיש שאני עלול לאבד שליטה ולעשות דברים איומים" – הן להורה והן לילד, יש לקחת cherry plum. תמצית פרחי באך זו מתאימה לילדים הנוטים להתפרץ, לאבד שליטה, לגלות גילויי זעם ואלימות ודחף להזיק.
♦ למצב בו ההורה חש תבוסה, כשלון ("ניסיתי הכל, שום דבר לא עוזר"), יש ליטול תמצית פרחי באך gentian, המסלקת תחושת תבוסתנות ונותנת בטחון עצמי ואמון ביכולת. כמובן שהיא מתאימה גם לילד, אם זו תחושתו.
♦ תמצית פרחי באך שנחשבת קלאסית לטיפול בהפרעות קשב וריכוז היא – impatiens – לחוסר סבלנות, הכל מהר ובחפזון, נעים בחוסר שקט, מתופפים בידיים וברגליים, זזים בכסא, מזג רע ועצבני. תרופה זו מביאה שלוות נפש ואפקט של רוגע וסבלנות.
♦ תמצית פרחי באך הבאה היא holly – התמצית מיועדת לרגשות שליליים כמו קנאה, שנאה, כעס וחשדנות. תמצית זו מתאימה לילדים ששונאים את כל העולם, מלאים כעס, והרי הם כמדורה בוערת, תמצית הholly- מרככת ועוטפת את הלב, ועוזרת להפטר מרגשות שליליים.
Pine – תמצית פרחי באך אורן מתאימה לרגשי אשמה, הורים המאשימים את עצמם בכל מה שהשתבש, יוכלו להעזר בתמצית זו, כמו גם הילדים, אם זה מצבם.
Larch – תמצית פרחי באך זו מיועדת לרגשי נחיתות, חוסר בטחון וחוסר אמונה בעצמי ("אני לא יכול"), התמצית עוזרת לחזק אומץ, התמדה, בטחון ואמונה ביכולותי. התמצית מתקנת מצב של דימוי עצמי ירוד, וכמובן, במקביל יש לעודד ולחזק את הילד גם ע"י היגדים חיוביים.
Chestnut bud – ניצן הערמון היא תמצית פרחי באך קלאסית לקשיי למידה. טיפוס זה חוזר שוב ושוב על אותן השגיאות ולא לומד מהתנסות קודמת, הסיבות יכולות להיות: פזיזות, חוסר ריכוז, העדר יכולת התבוננות, וכך נוצר מצב שהילד נתקל שוב ושוב באותה המשוכה.
התמצית עוזרת להתמקד בדברים ובכך מביאה ללמידה יעילה.

הנה כי כן, אין תרופה או נוסחה אחידה המתאימה לכל הילדים (וההורים), כאמור, הטיפול צריך להיות משולב, רב מערכתי ודורש השקעה, מאמץ, סבלנות ובעיקר אהבה.

קופון הנחה ריכוזית


הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באךדלג על הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באך

הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באך

הרכבת פורמולה של תמציות באך למצבים רגשיים שונים המתאימה בדיוק עבורך, בבקבוקון טיפולי אישי

לחצ/י כאן להרכבת פורמולה אישית

יצירת קשרדלג על יצירת קשר

יצירת קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד