חיפושדלג על חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

טיפול בפרחי באך בנפגעי טרור, תקיפה מינית
טיפול בנפגעי טרור / עדנה דביר- מטפלת מוסמכת ממרכז באך באנגליה
טיפול בנפגעי תקיפה מינית /  נעמי מוהר- כירולוגית ומטפלת בפרחי באך ומודעות דרך הגוף  
טיפול בנפגעות תקיפה מינית / דבי רוזנבליט- נטורופטית,מטפלת בפרחי באך,מרצה במכללה למינהל
טיפול בנפגעי ניצול מיני / שירי חבקין -מטפלת בפרחי באך, בעלת חוות תבלינים חבקין  בראש פינה
אפשר לשנות /  רחל סילבר- פיתוח מודעות עצמית, ייעוץ וטיפול בפרחי באךטיפול בנפגעי טרור
מאת: עדנה דביר BFRP  ABFRP – מטפלת מוסמכת ממרכז באך באנגליה, בעלת מרכז "מפתן" לניהול משאבי אנוש ותמיכה אישית

אני מקיימת מזה 3 שנים עבודת ריפוי בפרחי באך,במסגרת עמותת "משפחה אחת", אשר פועלת למען רווחתם של נפגעי פעולות איבה וטרור: בימי עיון, סדנאות, וטיפולים אישיים. מזה שנתיים אנו מקיימים קורס שנתי של "ריפוי לימוד ותמיכה באמצעות פרחי באך" – כשהמטרה היא לא רק להציע עזרה בתהליכי הריפוי והשיקום- אלא גם להציע כלי לריפוי עצמי שאותו ילמדו המשתתפים ויוכלו להשתמש בו לעצמם ולמשפחתם, ובכך להוסיף לחייהם גם מימד של נתינה ותרומה לחברה, מהמקום של ה"קורבן ומקבל העזרה מהאחרים" שהחיים הביאו אותם איליו. סיכום שנת הפעילות הראשונה מהווה דוגמא נפלאה לנס שמכולל הריפוי בתמציות פרחי באך:
המשתתפים היו אלמנים ואלמנות, הורים שכולים, ומשתתפת שאבדה אב ואח. הגילאים נעו בן 23- 56, וטווח הגילאים דווקא תרם רבות להעלאת נושאים מגוונים ולשיתוף ותמיכה שבאו על סמך ניסיון החיים השונה. במסגרת מפגשי הקבוצה נלמדו התמציות והמשמעות והיישום של שיטת הריפוי באמצעות פרחי באך. עיקר התמיכה הייתה בצורה החווייתית שקשרה את הנושאים הנלמדים אל עולם הרגש של המשתתפים, שאותם הם חלקו זה עם זו- בפתיחות כנות ואומץ, הולך וגובר.1. כשנלמדו תמציות הקשורות לסוגים שונים של פחדים ((ROCK ROSE, ASPEN, MIMULUS  -  הביאו המשתתפים לדיון את הפחדים שלהם בעקבות הפגיעה. 2. כשנלמדה תמצית שקשורה לכעס ((HOLLY– אפשר הדבר התבוננות עמוקה של המשתתפים בכעסים בחייהם בעקבות האובדן  מול האפשרות לחתור למקום יותר סולח ואוהב. 3. כשנלמדה תמצית שקשורה להסתגלות לשינויים – WALNUT , שיתפו המשתתפים זה את זה בקשיי הסתגלות,הן חיצוניים והן רגשיים שהם מתמודדים עמם. 4. בתמצית רגשות האשם – PINE –נדון באומץ ובחדות נוקבת, נושא רגשות האשמה המלווים את אלו שנשארו בחיים לאחר מות יקיריהם. ועוד. המפגש עם התכנים הרגשיים ומצבי החיים שתמציות פרחי באך באים לתת להם מענה – אפשר למשתתפים לעבור חוויות טיפוליות של  הגברת המודעות, לגיטימציה רגשית, פורקן, ותחושת תמיכה הדדית ושייכות שבנתה רבות מהביטחון שהקבוצה השרתה על חבריה.במקביל- טופלו כל חברי הקבוצה, במהלך כל התקופה בתמציות פרחי באך.  הטיפול נעשה בהתחלה, בלעדית על ידי המנחה, אך עם התקדמות הלימודים, נעשו המשתתפים יותר ויותר מעורבים בתהליכי האבחון והכנת בקבוקי התמציות. התבצע מעקב אחר תהליך  הטיפול  של כל משתתף, כך שגם זה היווה חלק ממסלול ההכשרה שלהם. כל חברי הקבוצה טופלו, בתחילת הדרך בכמה תמציות – הקשורות לנסיבות שהביאו אותם לקבוצה:
STAR OF BETHLEHEM – תמצית המטפלת בטראומות, אבדנים ושכול
WALNUT – הסתגלות לשינויי החיים – בעקבות הפגיעה
HONEYSUCKLE – היכולת לחיות טוב יותר בהווה (ולא בעבר,לפני, או לחזור שוב ושוב לאירוע..).

בנוסף ובהמשך, טופל כל משתתף בתמציות המתאימות למצבו הרגשי הנוכחי – בתהליכי הניסיון לשיקום האישיים, לסיפור החיים, לחוסן או לחולשות שבהם רצה לעסוק, ואף בתופעות פיזיות כגון בעיות אסטמה עורית, שפעות, דלקות ועוד. אנשים טופלו בתמציות של פחדים וחרדות קיומיות, אובדן שימחת החיים, אובדן הביטחון והאימון ביכולות שלי, חוסר כוח פיזי ונפשי,דרגות שונות של עצבות ודיכאון , מחשבות ודאגות טורדניות, קשיי הרדמות, מתחים ולחצים, ועוד. כל המשתתפים – מדווחים על שינוי -בדרגות, עומקים, ונושאים שונים בחייהם – לכיוון החיובי!!! הדוגמא הבולטת ביותר, לדעתי, היא של משתתפת – אם שכולה – שדברה בהתחלת המפגשים על אובדן הטעם לחיים ועל קשיים פיזיים ונפשיים לתפקד – וסיימה את הקורס עם הופעה חיצונית חגיגית וצבעונית, חיוכים, ותחושה ברורה של יכולת גם… לגעת בשמחת חיים… בצד הכאב! המשתתפים דיווחו על תחושת אימון וביטחון רבה יותר ביכולות שלהם – בהתמודדויות הקשות שהחיים דורשים מהם – הן בצדדים התפקודיים (למשל:יותר יכולת לעמוד על שלהם מול הגורמים המטפלים) והן בצדדים הרגשיים. נוצרו קשרים חברתיים ורגשיים מאוד הדוקים בין חברי הקבוצה. המקום האינטימי- רגשי, המאפשר והמכיל כל כך, גרם למחויבות הדדית ולעניין אמיתי של חברי הקבוצה אחד בשני.השילוב של לימוד שיטת ריפוי המבוססת על תכנים רגשיים ושיש בה גישה לנושאים רגשיים ומצבי חיים כה עמוקים, מסגרת קבוצתית של אנשים ששותפים לאותם אירועי חיים ומכאן שיכולים להבין ולהכיל כל כך טוב, אחד את השני, ועבודת הריפוי האנרגטי ששיטת הריפוי של פרחי באך עושה  - בהחלט הוכיח את עצמו.  ההצלחה הרבה גרמה לביקוש ויצירת קבוצה חדשה בשנה השנייה עם היענות רבה אף יותר במספר המשתתפים.
המפגש הקרוב והעמוק עם עולמם של נפגעי הטרור היה שיעור גדול עבורי – הן בדרכי המקצועית – ובעיקר בדרכי הצמיחה שלי כאדם חומל. זכיתי בפתיחות, כנות, הדדיות וחום – שהלכו ונהפכו לאהבה- מצד חברי הקבוצה – וזהו שכרי האישי.טיפול בנפגעי תקיפה מינית
מאת: נעמי מוהר- כירולוגית ומטפלת בפרחי באך ומודעות דרך הגוף

אדם בוגר שמגיע לטיפול כאשר בסיפור ילדותו טראומה מינית לא בהכרח מתאר זאת בפגישה הראשונה. מעל לטראומה יושבות עוד שכבות רבות של רגשות ושל התנהגויות אשר האדם סיגל לעצמו מתוך התמודדות מאוזנת או לא מאוזנת עם הטראומה. הטיפול בנפגעי התעללות מינית או קורבנות לאונס הוא תהליך ארוך של ריפוי.
בפגישה הראשונה לא תמיד מספר המטופל שעבר טראומה וגם לא כתוב לו על המצח שהוא נפגע אי פעם מתקיפה מינית, אני מוצאת שיש חשיבות גדולה לכבד את הקצב בו האדם בוחר לחשוף את עברו. האפשרות שהמטפל יודע עליו דברים מבלי שיגיד זאת מפחידה כשלעצמה (בהמשך אתאר בהקשר זה את תמצית ה – crab apple). במתן התמציות נעשה תהליך המשלב בתוכו הן צלילה אל העבר והן הבראת הדפוסים שנוצרו בעטיו. בבחירה נתמקד במה שקורה בהווה אך חשוב לזהות את התמציות גם בהקשר לתהליך הריפוי של העבר. למשל,  התמצית star of bethlehem  תינתן או מתוך הבנה של ההתנהגויות בהווה, למשל כאשר המטופל מדווח שהוא חוזר אל תגובת השוק והקפיאה אל מול סיטואציות יומיומיות, או בהקשר של העבר כאשר האירועים צפים ועולים אם בהיזכרות ואם בחלומות.
בכדי להבין את אופי ריפוי הטראומה ואת התמציות שעולות בהקשר זה, אסביר כאן שתי דרכים של החרטות טראומה בנוגע לשני מאפיינים אישיותיים – האדם הקווי והאדם המעגלי.
בתהליך הגדילה וההתפתחות אנו עוברים מהחשיבה המעגלית לחשיבה הקווית. תהליך זה הוא תהליך של רציונליזציה. הוא מעביר את החוויה מהגוף אל השכל. תהליך ההתבגרות הוא תהליך של עיבוד הרגש הטוטאלי ותחושת האחדות עם העולם, אל עבר פירוד ויכולת לפרוט את החוויה לפרטים. תינוק קולט את העולם באמצעות החוויה. בחוויה נכללים פרטים רבים, כגון: ריח, צליל, תחושה, רגש, מילים ועוד. המגע עם העולם יוצר צורך להעביר מסר, ולשם כך יש לפרוט את החוויה לפרטיה ולהגדיר כל פרט בתבנית ברורה. כאשר קורת טראומה קשה במהלך הילדות ישנה התחדדות של המאפיינים האישיותיים - אצל אדם עם חשיבה קווית יתחדדו ה"מאפיינים הקוויים" ולהיפך אצל האדם המעגלי. אצל שניהם היכולת לעיבוד חוויות העבר נפגעת, אך אצל כל אחד מאבות הטיפוס נזהה מאפיינים אחרים:
אצל אדם קווי קיימת שליטה של הרציונל, אדם זה יהיה קר רוח, שקול והגיוני, הוא יפגין בגרות, אחריות ורצינות. בדיבורו נשמע שיטה וסדר, ולכן ידע להבהיר ולהגדיר את עצמו ואת רגשותיו. אצל אדם קווי שתהליך ההתבגרות נפגע באופן קיצוני נוכל לראות כי יש ריחוק מהחוויה – הוא מתקשה לחוות את הרגשות ובמקום זאת הוא ממהר לנסחם במילים ולהגדיר אותם ובכך להתנתק. השומע יקבל תחושה כי האדם הקווי משחזר חוויה בפרוט רב אך יתקשה להאמין כי נכח באותו אירוע. החשיבה הקווית נובעת מהיכולת לעשות הפרדה ולראות את החלוקה לפרטים בעולם, אך בקיצוניותה מובילה לנתק מתחושות הגוף ומיכולת הכלה של הרגשות. התמציות המתאימות למצב זה יכולות להיות water violet וclematis . במקרה של אדם קווי בהחלט מתאים לתת  את star of bethlehem  גם אם נשמע לנו כאילו הוא לא חווה את הטראומה. כדי שהאדם הקווי, יוכל לפתח בתוכו את האישור להרגיש ולהיות, מומלץ להחזיר אותו לחוויה התחושתית הנמצאת בכל הגוף: מה חווית, מה הרגשת, תאר זאת בידיים, תאר את זה בציור. מניסיוני, תהליך כזה אורך, על-פי-רוב, זמן והוא צריך להיות משולב בטיפול במגע שמכיל, עוטף ומחזק.
לעומתו, אצל איש המעגל החוויה היא טוטאלית: אדם זה יהיה סוער, נוטה להרגיש ולהפגין את רגשותיו. תנועותיו ותזוזות גופו יתנו עומק לדבריו ויביעו לעיתים אף יותר מהמילים, חשיבתו מעגלית, ללא סדר הגיוני. כאשר האדם המעגלי חווה מאורע טראומתי הוא חש את הפגיעה, אך הוא נשאר עם הכאב, אינו מסוגל לשחזר את הפרטים, ולכן מתקשה לעבד את החוויה. כך קורה כי פעמים רבות איש המעגל טעון ברגשות ובתחושת פגיעוּת אשר אין הוא זוכר את מקורה.  הוא יכול להמשיך ולהפגין קלילות ועל פי רוב נוכל לזהות את ה- agrimony בולט באופיו. לעיתים נזהה ילדותיות ודרמות המתאימות לחוסר האיזון של ה chicory. איש המעגל הוא מהיר מחשבה וסופג את כל האינפורמציה בבת-אחת, גם אם לא כל הפרטים ברורים לו. הטראומה והקשיים שהיא יוצרת בתהליך עיבוד הרגשות יכולה להקשות על היכולת לעיבוד פרטים ולכן נראה בלבול וקושי ללמוד. מאפיינים אלו מתאימים לתמציות ה impatients  וה chestnut bud. ברוב המקרים נדרש לעבד את חוויות ההתבגרות מחדש, והפעם בצורה שתאפשר לצמוח מהן. האדם המעגלי מדבר מהר בדרך-כלל, וחוזר על אותם משפטים מבלי יכולת להפריד גם בחשיבתו בין חלקי המשפט. כשאדם מעגלי מספר על טראומה הוא נוטה למה שאני קוראת "דיבור חזרתי" – זהו דיבור לא רציונלי שנושא בחובו מטען רגשי. אופייני לדיבור זה שיש בו חזרה מרובה על מילים, וכאשר אדם זה נקטע בדיבור הוא יחל את המשפט מראשיתו. הדרך בטיפול ליצור התמודדות עם החוויה הטראומתית היא על-ידי פיתוח יכולת לדיבור לא חזרתי, דיבור שתכניו משתנים ושעושה את השיחה לערה. על-פי-רוב יבקש המטפל לשמוע את הסיפור במלואו מבלי להתערב. המטופל יתאר תאור מבולבל ורגשי ללא הפרדה בין תחושות למאורעות, בשלב זה מתאים מאוד לתת את הstar of bethlehem  ורק אחר-כך יחל תהליך פירוק החוויה לגורמים. לאחר מתן הstar of bethlehem  נוכל לראות שיופיעו סימנים לכך שמתחיל תהליך עיבוד מחדש של הטראומה. פעמים רבות לאחר שהטראומה צפה ועובדה במהלך הטיפול המטופל ידווח על נטייה גוברת לדבר וקושי להיות עם עצמו. אלו הם מאפיינים של ה heather.  ה heather לא סתם מופיע, (הוא יכול להופיע גם אצל האדם הקווי) זהו שלב חשוב בריפוי הטראומה – למעשה אצל מי שנפגע בילדות התפתחה אישיות שלמה סביב הטראומה שעיקרה איך לא להיות עם הכאב ואיך להתנתק ממנו. כאשר הטראומה מעובדת האדם צריך להתרגל מחדש להיות עם עצמו ולפעמים הוא נתקל בתחושה אמיתית של ריק. הריק של לחיות שלא מסביב לפצע. באותה מידה נוכל לזהות גם את הclematis שצף מתוך אותו הרגל לחיות מחוץ לגוף ולחיות מסביב לכאב. הן אצל האדם הקווי והן אצל המעגלי נוכל לזהות נתק קיצוני אך אצל כל אחד מהם הנתק יהיה אופייני לקווי האופי הבסיסיים. ובאמת, אחד הדברים שיכולים להחשיד לכיוון של טראומה הוא תמציות הטייפ כמו ה agrimony  או water violet כאשר הם באות בצורה קיצונית של נתק. במקרה כזה חשוב לקחת בחשבון את האפשרות שלאחר שהנטייה לתמציות אלו תתאזן - משמע יפוג הנתק יצופו ויעלו הזיכרונות ואיתם גם הכאבים שהאדם נושא איתו. אז נוכל לתמוך בהתאם למה שיעלה.
זכורה לי מטופלת שבמהלך הטיפול ניתן לה הclematis וה-water violet כיוון שהייתה בה נטייה להתנתקות הן מעצמה והן מהסביבה. לאחר מתן התמציות היא הרגישה שיש לה צורך עז לדבר עם אנשים והיא כבר לא יכולה להסתגר. כאשר נתתי לה את ה heather היא חוותה סחרחורות וחשפה רובד נוסף של ה-clematis. רק כעבור כמה שבועות בהם חוותה לחילופין צורך בהסתגרות ושקט ולאחר מכן בהלה מהשקט יכלה לתאר את סיפור ההתעללות שחוותה. עד אז כבר קיבלה גם תמציות אחרות שאפיונו את חייה בהווה כמו impatients ו- cherry plum לקושי מול ילדיה. עכשיו יכלה לקבל את ה heather וה- star of bethlehem    במקביל ל clematis  וה-water violet וכך להתחיל לאזן בתוכה את הנטייה לברוח מהפצע ולסגל יכולת להכיל אותו.
פעמים רבות כשעבדתי עם נפגעי טראומה נתתי תמציות שכביכול מנוגדות האחת לשנייה. וזה מתוך הבנה שהתנהגות אחת שהייתה אופיינית אל מול האיום יצרה צורך בהתנהגות ההפוכה בחיים הבוגרים. דוגמה קלאסית לכך היא הcentaury וה -  vineכאשר אדם חווה בילדותו מעשה אונס הוא הרגיש שם את חולשתו וחוסר יכולתו לעמוד על שלו ואף ניסה פעמים רבות לרצות את הגורם המתעלל. לעומת זאת בחיים הבוגרים הוא יחוש סלידה מכל תחושה של ניצול או מקום בו הוא מתפשר על עמדותיו ולכן יסגל התנהגות של שליטה האופיינית לvine . בהווה חשוב לעזור למטופל לזהות את הדינמיקה בה תחושה של centaury  מובילה להתנהגות של vine . בשביל להיפרד מהתבנית כולה אני נותנת את שתי התמציות ביחד עם תמצית ה- chestnut bud שתאפשר את הזיהוי של התבנית ואת ההשתחררות ממנה.
תמצית נוספת שחשוב להתייחס אליה הן אצל המעגלי והן אצל הקווי היא ה-crab apple שעולה פעמים רבות בתהליך עיבוד הטראומה ובעיקר כאשר הטראומה קשורה באנשים מהמשפחה הקרובה. תחושת הלכלוך והניסיון להיטהר אינה רק כביטוי לפצע עצמו, לזיכרון אלא פעמים רבות משתרשת כדפוס התנהגותי של אובססיות לניקיון בכל הרמות ושל בושה לחשוף את עצמך אם בגוף ואם בנפש. התחושה היא כי רעל נכנס לתוך הגוף ובושה על כך ולכן גם צורך להסתיר.
אחד הדברים היפים בטיפול הכולל מתן תמציות הוא שיש לנו את האפשרות לזהות גם מתי הסתיים התהליך וזה, כמובן, נקבע על פי ההווה – אם בהווה אדם מתאר לנו חיים שלווים בהם אף תמצית לא תופיע בצורה לא מאוזנת נוכל לדעת כי הצלחנו לרפא את הפצע ולדעת שהמטופל ימשיך מכאן עם משא פחות כבד על כתפיו.


טיפול בנפגעות תקיפה מינית
מאת:  דבי רוזנבליט- נטורופטית, מטפלת ומורה לפרחי באך,מרצה במכללה למינהל


אני מתנדבת במרכז סיוע לנפגעות תקיפה מינית מזה כ-4 שנים.קשה לי להגדיר אותן כאוכלוסיה מיוחדת מאחר ולצערי זה יכול לקרות לכולנו ואין פרופיל מסוים למי ש"מועד" להיפגע. (אין שום קשר ללבוש, לגיל, לשעות  ולמקום ההסתובבות וכו'). מה שכן משותף לאלו שכבר נפגעו מינית זה הפרעות פוסט טראומטיות למיניהן.
ישנה תחושה של מוות פנימי –הנפש משקיעה כל מאמץ אפשרי כדי להפסיק להרגיש, מאחר ואינה יכולה לעמוד בעוצמת הכאב הכרוך ברגשות. (לעיתים עד למצב של אפטיה-.      (  Wild rose  ישנם סימפטומים של התנתקות מהמקור, וחיים באופן נפרד ומנותק מהאירוע הטראומטי.יש הסתגלות לאווירת סכנה מתמדת המחייבת דריכות.
ישנם 3 סוגים של שיבושי חיים:
1. הישנות – חזרה ספונטנית,שהקורבן לרוב אינו מודע לה ואינו שולט בה,למקומות הכואבים:תמונות חוזרות,סיוטי לילה חוזרים,הזיות בהקיץ (Honeysuckle  ,Rock Rose
רה ויקטמיזציה- מנגנון פנימי המחזיר את הקורבן שוב ושוב לאותו מקום-פגיעה חוזרת שמאפיינת נשים שעברו תקיפה מינית בילדות (Chestnut Bud) מתוך תקוה שהפעם זה יסתיים אחרת.זה נובע מתוך הערכה עצמית נמוכה (Larch)
הרבה רגשות אשם ותחושה ש"מגיע לי" (Pine) ועוד.
2. המנעות,צמצום,קהות – ניסיון להימנע מגירויים הקשורים לתקיפה המינית וקהות התגובות הרגשיות-ריחות, אנשים ,מקומות,זמנים,ופעילויות.כמו למשל התנתקות מחברים,אי יציאה בחושך,פחד לצאת מהבית וכו'.(Mimulus ,Aspen ,Water Violet )
3. עוררות יתר – קשיי שינה(קושי להירדם,סיוטים,שינה לא רציפה (White Chestnut ,Aspen)
חוסר שקט נפשי ופיזי (Impatiens )
התפרצויות זעם וכעס (Holly ,Cherry Plum)
קשיי ריכוז (על רקע  Impatiens או  White Chestnut או Clematis 
או Vervain למשל)
דריכות,חוסר שקט,הרגשת איום בלתי פוסקת
התנהגות אובדנית ופגיעה עצמית- מתוך תיעוב עצמי שנרכש בילדות (Crab Apple),האשמה עצמית (Pine),דיכאון (Sweet Chestnut),פוביה וחרדה(Aspen) ועוד.
כמו כן תיתכן פגיעה במיניות ובאמון,התנתקות,כעס ושנאה כלפי דמויות משמעותיות (בעיקר לאם) ופיתוח תלות באנשים כדי לחוש אהבה (Centaury, Chicory).
כמובן שתמציות נוספות שמתאימות הן Star Of Bethlehem לטראומה עצמה, Walnut  לרגישות היתר ולתחושת הגנה אנרגטית וWillow- כשיש הרבה מרירות ורחמים עצמיים ("למה דווקא לי?").
בכל מקרה הייתי נותנת קודם תמציות מחזקות ,מלטפות ותומכות.

ואולי שווה להגיע גם אל התוקפים ולמצוא מה היו המניעים להפגנת הכוח והשליטה שלהם ולטפל גם בהם בתמציות במקביל?!?...


טיפול בנפגעי ניצול מיני
מאת: שירי חבקין – מטפלת בצמחי מרפא ופרחי באך, בעלת חוות התבלינים "חבקין" בראש פינה


מאמרי זה נכתב בלשון זכר אולם יש לציין כי מירב הקורבנות של מקרי האונס והניצול המיני הינן נשים כשלמרבה הזוועה במקרים רבים מדובר בנערות צעירות מאוד ובילדות קטנות ממש.

הטיפול בפרחי באך לנפגעי ניצול מיני,אונס או כל חוויה קשה וטראומטית שכזו הינו טיפול תומך המסייע לנפגע לחזור לאיזון פיזי ונפשי עד כמה שהדבר אפשרי ולסייע לו להמשיך בתפקודיו היומיים.
חשוב לציין כי הטיפול אינו יכול למחוק ולהסיר את הצלקות והמשקעים שגורמת חוויה איומה ומטלטלת כגון אונס, ויש להתייחס אליו כעזרה ראשונה או כפי שאני נוהגת לכנותו "הנחה" על הסבל. מטרתו של המטפל להעביר את המטופל לשלב בו יוכל להמשיך הלאה בחייו כשהוא מחוזק ומרוכז בשיפור מציאותו המאתגרת. כמטפלת אני נפגשת במקרים של ניצול מיני בעיקר בילדות המלווים בהכחשה עמוקה, ולכן פורצים בבוא היום בדרך לא דרך.  לדוגמא: בעיות אכילה,אנורקסיה בולימיה וכדו' או התקפים בלתי נשלטים ובלתי מוסברים של הרס עצמי והתמכרות אליו.
דר' באך כתב :"לא תיתכן החלמה מלאה ללא שינוי גישה", בעקבות זאת עלינו כמטפלים לחפש את המקור לבעיות האכילה וההתמכרויות שמתחבא מאחורי הסימפטומים ובמקרה זה טראומה,הלם , כעס ומשבר עקב תקיפה מינית בעבר. להלן מספר תמציות שיתפקדו כמעין רשת הגנה דמיונית שתעטוף את המטופל ותסייע לו להתעלות מעל סבלו, להתחזק ולבנות עתיד חדש.

STAR OF BETHLEHEM- לאיזון הטראומה שחוו הגוף והנשמה. כל טראומה נחרטת בזיכרון כהטבעה  פיזית ונפשית. גם אם עברו שנים מאז קרתה, היא טבועה עמוק ומשמשת כסוג של חותמת מערך אמונות היוצרת דפוס התנהגות כזה או אחר שמתייחס לעבר ואינו רלוונטי למצבו האובייקטיבי של המטופל. באמצעות תמצית זו ניתן להחזיר את המערך האנרגטי שלנו לכזה שאינו מתמודד עם טראומה ולנקותה מהמערכת . החדשות הטובות אם כך הינן שאת התמצית הזו ניתן לתת גם במקרים שהאירוע הטראומטי אירע לפני שנים רבות.
CRAB APPLE-  תמצית הטהרה- לטיפול בתחושת גועל פנימית שכה אופיינית לקורבנות ניצול מיני. הצורך להתנקות ולרחוץ מעליהם את החוויה המזהמת יכול להתבטא ברחצה חוזרת ונשנית מצד אחד, ובשנאת גופם מצד שני. התמצית מלמדת את המטופל לאהוב את גופו וממש מנקה את הגועל והדחייה הפנימיים אותם לא יכול שום סבון לרחוץ. תמצית זו מתאימה במקרים של התמכרויות ושל בעיות אכילה . התמצית יכולה לסייע מאוד לשנאה העצמית ולביקורת הנוקשה של בנות העשרה לגופן ולמראה שלהן. התמצית עוזרת גם במקרים של התקפי הרס עצמי ,אכילת יתר, שתיית אלכוהול מוגזמת והתנהגות מינית מופרזת. כשכל אלה סימנים של נשמה הפורקת עול
וזועקת לעזרה.
WALNUT –  לתקופות של מעברים בחיים זעזועים ושינויים. תמצית זו מעניקה תחושת חוסן פנימי המסייע למטופל לעמוד מול תקופות קשות ומול השפעות חיצוניות כשלמרות הכל הוא מרגיש איתן.
התמצית מצוינת לילדים כיוון שאלה חווים את השינויים והזעזועים בחיים מתוך חוסר אונים וחוסר בחירה . התמצית טובה להתמודדות מול אדם שנוכחותו לוחצת עלינו כגון מעביד,מפקד בצבא, הורה שתלטן או כל אדם קרוב שמתעלל בדרך זו או אחרת בגבולותיו של המטופל.
PINE-  לרגשות אשמה. לתחושה האופיינית למטופלים, קורבנות לניצול מיני ואונס, שחלילה הם הביאו זאת על עצמם ושהאונס הוא באשמתם. ילדות שחוו ניצול מיני ולא התריעו על התקיפה עד שראו כי גם אחותם עוברת את אותו הדבר, עלולות כמובן לחוות רגש אשמם כבד מאוד בשל כך שלא דיברו בזמן. התמצית מתאימה גם להורים ולאנשים הקרובים לקורבן שמרגישים שלא היו שם עבורו.
CENTAURY-  תמצית זו חשובה ביותר לטיפול בכל קורבן שכן היא התמצית המעוררת את ערך החשיבות העצמית שלו בעיני עצמו, ומסייעת לו במקרים של התמודדות עם דיכוי רגשותיו מהסביבה לאחר מעשה, לקום ולעמוד על שלו. התמצית מלמדת את המטופל להפסיק לרצות את כולם ומראה לו שגם כשהוא עומד על שלו באסרטיביות הכל בסדר ושום אסון לא קורה. שלב זה של מתן המקום הנכון לנשמה וחיזוקה הכרחי ביותר להחלמה במקרים אלה של דיכוי, אונס וניצול מיני. ייתכן אף כי עקב לקיחת התמצית יאזור המטופל אומץ וייגש להתלונן במשטרה ולהתעמת עם התוקף.
LARCH-  תמצית זו ממשיכה ומחזקת את פעילותה של התמצית הקודמת ה- CENTAURY כשהיא מחזקת את הביטחון העצמי של המטופל ומסייעת לו בהתמודדות מול פחד משתק מכישלון.
 כשלוקחים את התמצית מבינים כי אין כישלון וכי כל שיעור תורם לגדילה שלנו, מעיזים לקחת צעד קדימה , מעיזים לעמוד מול התוקף בבית משפט, כשברור שמצב זה יכול להיות מאיים עד מאוד עבור כל קורבן התובע צדק מתוקף שנמצא בעמדת כוח ומכחיש את שקרה!

בחרתי להתמקד באלה כדי לתת כיוון וחומר מחשבה לגבי נושא כאוב זה. כל מטופל הינו עולם ומלואו ולכל מטופל תמונת המצב שיצרו חייו. כמטפלים עלינו להתמודד ולהתאים לכל מטופל את שילוב התמציות שמתאימות לתמונה זו הבלעדית אליו. ישנם מטופלים שחוו ניצול מיני והינם על סף רצון להתאבד או נמצאים בעיצומו של דיכאון עמוק וסוחף המסוכן לבריאותם. ישנם כאלה שאינם מתפקדים בהווה שכן כל הווייתם בעבר, או לחלופין אלה שמלאים בחרדה ובאימה ולא מצליחים לישון בלילות.
כמטפלים עלינו לקחת בחשבון ובאחריות רבה את חומרת המצב ולזכור שהנפש הינה רגישה ויקרה ולהפנות כל מקרה למעקב טיפול פסיכולוגי רציף באם יש צורך.


אפשר לשנות
מאת: רחל סילבר – פיתוח מודעות עצמית, ייעוץ וטיפול בפרחי באך

מצאתי אצל מטופלים בעלי צרכים מיוחדים שעבדתי עימם, בשלבים הראשונים, הרבה דברים משותפים: הרגשת מוגבלות, נכויות פיזיות ונפשיות, סבל גופני ונפשי, הרגשת אי הנוחות בתלות באחרים, פחד שינטשו אותם, הם מדברים הרבה על העבר : איך נראו ותפקדו, אובדן ביטחון עצמי, חרדות ופחדים, חוסר תקווה, אי ודאות, הרגשת חריגות, רגשי אשם, בדידות, אין טעם יותר לחיים, "רצון להעלם", מרירות ותלונות מתוך קנאה באלו ששפר מזלם, כעוסים, הרגשת חוסר תועלת, מצבים דיכאוניים, הרגשת חוסר יכולת ומעש, הזדקקות ליחס מיוחד, ושלסביבה הקרובה קשה ההתמודדות היומיומית עימם .
הטיפול בתמציות מחזיר את האדם לבסיס שלו (האישי), לאדמה, לשורשים שלו, ויוצר רצון ומוטיבציה לחיות טוב יותר ובאיכות חיים, תוך כדי תהליך של הבראה ויצירת בריאות. האדם עובר תהליך שיקומי לנפש ובכך ניתן לו תוכן אחר: גישה חדשה חיובית לחיים, התבוננות מזווית ראייה חיובית יותר, פיתוח הכרה, תובנה, הבנה והתבוננות פנימית, קבלת העצמי ויכולת לפתח צדדים חיוביים אחרים בעצמו, ראיית פני המציאות בפרופורציה, לימוד כיצד לשנות את התגובות לחוויות ולעזור לתקן רושם של חוויות קשות שהובילו למצב הפיזי והנפשי המעורער, הבנה שהגוף זמני והנשמה נצחית- ומתוך עובדה זו היא מנצחת ומתעלה מעל כל המגבלות והגבולות. שהרי – לנשמה אין גבולות והגבלות – היא המנוע לחיים. השלמה עם המצב וקבלת העצמי היא מהות השינוי הנובע מתוך הכוח הפנימי המחובר לנשמה.
ע"י התמציות האדם יכול לגלות את כוחותיו הפנימיים ונוצר מצב שהוא מאמין בעצמו וביכולתו לעזור לעצמו מבחינה פיזית ונפשית. התמציות יוצרות "דיאלוג פנימי" ל"האיר" ול"העיר" את הנשמה!

חזרה לראש העמוד


הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באךדלג על הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באך

הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באך

הרכבת פורמולה של תמציות באך למצבים רגשיים שונים המתאימה בדיוק עבורך, בבקבוקון טיפולי אישי

לחצ/י כאן להרכבת פורמולה אישית

יצירת קשרדלג על יצירת קשר

יצירת קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד