חיפושדלג על חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

ריפוי בפרחי באך לנפגעי טרור

פרחי באךמאת: עדנה דביר BFRP  ABFRP – מטפלת מוסמכת ממרכז באך באנגליה, בעלת מרכז "מפתן" לניהול משאבי אנוש ותמיכה אישית

אני מקיימת מזה 3 שנים עבודת ריפוי בפרחי באך,במסגרת עמותת "משפחה אחת", אשר פועלת למען רווחתם של נפגעי פעולות איבה וטרור: בימי עיון, סדנאות, וטיפולים אישיים. מזה שנתיים אנו מקיימים קורס שנתי של "ריפוי לימוד ותמיכה באמצעות פרחי באך" – כשהמטרה היא לא רק להציע עזרה בתהליכי הריפוי והשיקום- אלא גם להציע כלי לריפוי עצמי שאותו ילמדו המשתתפים ויוכלו להשתמש בו לעצמם ולמשפחתם, ובכך להוסיף לחייהם גם מימד של נתינה ותרומה לחברה, מהמקום של ה"קורבן ומקבל העזרה מהאחרים" שהחיים הביאו אותם איליו.

סיכום שנת הפעילות הראשונה מהווה דוגמא נפלאה לנס שמכולל הריפוי בתמציות פרחי באך:

המשתתפים היו אלמנים ואלמנות, הורים שכולים, ומשתתפת שאבדה אב ואח. הגילאים נעו בן 23- 56, וטווח הגילאים דווקא תרם רבות להעלאת נושאים מגוונים ולשיתוף ותמיכה שבאו על סמך ניסיון החיים השונה. במסגרת מפגשי הקבוצה נלמדו התמציות והמשמעות והיישום של שיטת הריפוי באמצעות פרחי באך. עיקר התמיכה הייתה בצורה החווייתית שקשרה את הנושאים הנלמדים אל עולם הרגש של המשתתפים, שאותם הם חלקו זה עם זו- בפתיחות כנות ואומץ, הולך וגובר.1. כשנלמדו תמציות הקשורות לסוגים שונים של פחדים ((ROCK ROSE, ASPEN, MIMULUS  -  הביאו המשתתפים לדיון את הפחדים שלהם בעקבות הפגיעה. 2. כשנלמדה תמצית שקשורה לכעס ((HOLLY– אפשר הדבר התבוננות עמוקה של המשתתפים בכעסים בחייהם בעקבות האובדן  מול האפשרות לחתור למקום יותר סולח ואוהב. 3. כשנלמדה תמצית שקשורה להסתגלות לשינויים – WALNUT , שיתפו המשתתפים זה את זה בקשיי הסתגלות,הן חיצוניים והן רגשיים שהם מתמודדים עמם. 4. בתמצית רגשות האשם – PINE –נדון באומץ ובחדות נוקבת, נושא רגשות האשמה המלווים את אלו שנשארו בחיים לאחר מות יקיריהם. ועוד. המפגש עם התכנים הרגשיים ומצבי החיים שתמציות פרחי באך באים לתת להם מענה – אפשר למשתתפים לעבור חוויות טיפוליות של  הגברת המודעות, לגיטימציה רגשית, פורקן, ותחושת תמיכה הדדית ושייכות שבנתה רבות מהביטחון שהקבוצה השרתה על חבריה.במקביל- טופלו כל חברי הקבוצה, במהלך כל התקופה בתמציות פרחי באך.  הטיפול נעשה בהתחלה, בלעדית על ידי המנחה, אך עם התקדמות הלימודים, נעשו המשתתפים יותר ויותר מעורבים בתהליכי האבחון והכנת בקבוקי התמציות. התבצע מעקב אחר תהליך  הטיפול  של כל משתתף, כך שגם זה היווה חלק ממסלול ההכשרה שלהם. כל חברי הקבוצה טופלו, בתחילת הדרך בכמה תמציות – הקשורות לנסיבות שהביאו אותם לקבוצה:
STAR OF BETHLEHEM – תמצית המטפלת בטראומות, אבדנים ושכול
WALNUT – הסתגלות לשינויי החיים – בעקבות הפגיעה
HONEYSUCKLE – היכולת לחיות טוב יותר בהווה (ולא בעבר,לפני, או לחזור שוב ושוב לאירוע..).
בנוסף ובהמשך, טופל כל משתתף בתמציות המתאימות למצבו הרגשי הנוכחי – בתהליכי הניסיון לשיקום האישיים, לסיפור החיים, לחוסן או לחולשות שבהם רצה לעסוק, ואף בתופעות פיזיות כגון בעיות אסטמה עורית, שפעות, דלקות ועוד. אנשים טופלו בתמציות של פחדים וחרדות קיומיות, אובדן שימחת החיים, אובדן הביטחון והאימון ביכולות שלי, חוסר כוח פיזי ונפשי,דרגות שונות של עצבות ודיכאון , מחשבות ודאגות טורדניות, קשיי הרדמות, מתחים ולחצים, ועוד. כל המשתתפים – מדווחים על שינוי -בדרגות, עומקים, ונושאים שונים בחייהם – לכיוון החיובי!!! הדוגמא הבולטת ביותר, לדעתי, היא של משתתפת – אם שכולה – שדברה בהתחלת המפגשים על אובדן הטעם לחיים ועל קשיים פיזיים ונפשיים לתפקד – וסיימה את הקורס עם הופעה חיצונית חגיגית וצבעונית, חיוכים, ותחושה ברורה של יכולת גם… לגעת בשמחת חיים… בצד הכאב! המשתתפים דיווחו על תחושת אימון וביטחון רבה יותר ביכולות שלהם – בהתמודדויות הקשות שהחיים דורשים מהם – הן בצדדים התפקודיים (למשל:יותר יכולת לעמוד על שלהם מול הגורמים המטפלים) והן בצדדים הרגשיים. נוצרו קשרים חברתיים ורגשיים מאוד הדוקים בין חברי הקבוצה. המקום האינטימי- רגשי, המאפשר והמכיל כל כך, גרם למחויבות הדדית ולעניין אמיתי של חברי הקבוצה אחד בשני.השילוב של לימוד שיטת ריפוי המבוססת על תכנים רגשיים ושיש בה גישה לנושאים רגשיים ומצבי חיים כה עמוקים, מסגרת קבוצתית של אנשים ששותפים לאותם אירועי חיים ומכאן שיכולים להבין ולהכיל כל כך טוב, אחד את השני, ועבודת הריפוי האנרגטי ששיטת הריפוי של פרחי באך עושה  - בהחלט הוכיח את עצמו.  ההצלחה הרבה גרמה לביקוש ויצירת קבוצה חדשה בשנה השנייה עם היענות רבה אף יותר במספר המשתתפים.
המפגש הקרוב והעמוק עם עולמם של נפגעי הטרור היה שיעור גדול עבורי – הן בדרכי המקצועית – ובעיקר בדרכי הצמיחה שלי כאדם חומל. זכיתי בפתיחות, כנות, הדדיות וחום – שהלכו ונהפכו לאהבה- מצד חברי הקבוצה – וזהו שכרי האישי.

לקניה ישירה של תמצית באך לחצו כאן

הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באךדלג על הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באך

הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באך

הרכבת פורמולה של תמציות באך למצבים רגשיים שונים המתאימה בדיוק עבורך, בבקבוקון טיפולי אישי

לחצ/י כאן להרכבת פורמולה אישית

יצירת קשרדלג על יצירת קשר

יצירת קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד