חיפושדלג על חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

פרחי באך לגיל המעבר (מנופאוזה)


גיל המעבר הוא תקופה שבה מגיעה אל סיומה תקופת הפוריות של האישה, המתחילה בגיל ההתבגרות עם קבלת הווסת הראשונה. משמעות המילה מנופאוזה מיונית: מנ – חודש  פאוזה – הפסקה. התהליך  עשוי להתרחש בגיל  45-55 , בכפוף למשתנים גנטיים, תנאי אקלים, השפעות סביבתיות וכו'. גיל המעבר בארץ נע סביב הממוצע העולמי העומד על 50-52. 

המנופאוזה יכולה להיות מוגדרת באופן צר כסופו של מחזור הווסת והפסקת חיי הפוריות של האישה, אבל גם מעבר פסיכולוגי ורוחני משמעותי ביותר. דוחות של אנתרופולוגים גילו שהנחות תרבותיות על הזדקנות ונשיות יכולות לפעול להגדלת הסימפטומים הגופניים או להפחתתם. אצל הסינים, למשל, שמעריצים את הגיל, אין מילה מקבילה לגלי חום. המנופאוזה איננה נושא בסין, לפי ד"ר גיין פורצ'ינו, שהשתתפה בכנס הנשים הסיני-האמריקאי הראשון ב-1990. "הנשים שם  מתעמלות, אוכלות מזון דל-שומן, ונוטלות צמחי מרפא לכל מחוש". לעומת זאת, עבור מיליוני נשים בבריטניה הגדולה, השינוי הוא עדיין בחזקת הטאבו האחרון. רק אישה בריטית אחת מתוך עשר חלקה עם בעלה את חששותיה באשר למנופאוזה הקרבה, ובודדות שוחחו על כך עם רופאיהן. (מתוך סקר). בארצות הברית יש לנשים השפעה כמדעניות, רופאות, אחיות, משפטניות, עיתונאיות ועורכות כתבי-עת, וכאשר הן שמו את כובד-משקלן על פתיחת נושא זה בקונגרס ובתקשורת, שטף את החברה האמריקאית גל ענק של התעניינות במנופאוזה. המנופאוזה היא ציון דרך ביולוגי שדורש מהנשים להכיר במקום שבו הן נמצאות בחיים. זהו מעין טקס  התקדשות והתקבלות את הבגרות השנייה שלהן. נשים שמקדישות זמן כדי להעריך את המקום שבו הן נמצאות, הינן מבחינה גופנית, פסיכולוגית ורוחנית, אלו שינועו קדימה. הן תהיינה יותר מאוזנות ופוריות בגיל החמישים והשישים.

מרגע הפסקת הפרשת האסטרוגן, ההורמון הנשי, ע"י השחלות, הביוץ מתחיל להיעלם ומתחילה ירידה  בהורמון הפרוגסטרון. למרות ההדרגתיות המאפיינת תקופה זו, נשים רבות חוות את התופעות באופן חד.

קיימים 3 קבוצות של תסמינים

1. התסמינים המידיים: גלי חום,הפרעות בשינה, מצבי רוח, עצבנות ואי שקט, הלמות לב.

2. התסמינים של התקופה האמצעית: ירידה בהורמוני המערכת האורוגניטלית: דרכי השתן והמין, ירידה חזקה בחשק המיני, כאבים במתן שתן, "זיהומים" חוזרים בדרכי המין והשתן (אלו לא זיהומים על רקע חיידקי כי אם על רקע אטרופיה של דרכי המין: כלומר: הקירות הרב שכבתיים של הנרתיק נעשים דקים מאוד ולכן נוטים לפציעות).

3. תסמינים ארוכי טווח: אוסטיאופורוזיס (בריחת סידן), שינויים במערכת הלב וכלי הדם, (בתקופה מאוחרת יותר) – אלצהיימר – מחלה הקשורה כנראה לרמות אסטרוגן, תסמין גלי החום.

כרבע מהנשים הסובלות מגלי חום מחפשות עזרה רפואית ויש נשים, אף כי מעטות, הסובלות ממצב זה שנים רבות לאחר המחזור האחרון. גלי החום נבדלים בעוצמתם ובמשכם מאישה לאישה אף ברוב המקרים הם נמשכים בין שלושים שניות לחמש דקות. התדירות אף היא לא קבועה: היא נעה מפעם פעמיים בשבוע ועד לשלושים  עד חמישים פעם ביום. זמן הופעתם יכול להיות בלילות, ואז הם משבשים את איכות השינה וגורמים לעייפות ומצב רוח ירוד, והוא שכיח יותר במזג אויר חם ובתקופות של מתח נפשי.

תסמין הפרעות בשינה

התסמין השני בשכיחותו שבגללו פונות נשים לעזרה רפואית. הקשיים הם בהירדמות ראשונית, התעוררות תכופה במהלך הלילה, התעוררות מוקדמת בבוקר, קושי בהירדמות לאחר התעוררות, שינה המופרעת ע"י חלומות, איכות שינה נמוכה, או שילוב של כמה קשיים. המקור השכיח ביותר לבעיות שינה היא פעילות גבוהה של מערכת העצבים האוטונומית עקב אירוע המשפיע על המצב הנפשי.  

כאבים כרוניים

כאבי שרירים ופרקים נפוצים מאוד בשלהי ולעיתים אף לפני גיל המעבר, עקב ירידה בפעילות השחלתית. בתקופה זו סובלות נשים  מבעיות הקשורות בשלד והבאות לידי ביטוי בכאבי גוף, כיווצים, דלקות פרקים, שחיקת המפרקים ועוד. האוסטיאוארתריטיס  (OSTEOOARTHRITIS )  נפוץ בקרב נשים פי שלושה  מאשר אצל גברים, ודלקת פרקים מסוג  RHEUMAOID ARTHRITIS  משפיעה על פי שניים יותר נשים מגברים. גם כאבי שרירים ללא ממצא רפואי  כלשהו  תוקפים יותר נשים מגברים בגיל זה.

הטיפול השכיח (ברפואה קונוונציונלית)

טיפול בתחליפי הורמונים HRT   -   HORMONAL REPLACEMENT THERAPY  -   לנשים שיש רחם יש להוסיף פרוגסטרון (למניעת סרטן רירית הרחם) והוא לא מתאים לנשים שנמנות עם קבוצת סיכון לסרטן שד, ולא מתאים  לנשים שבמשפחתן היסטוריה של מחלות כלי דם, לב ואוסטיאופורוזיס.

המאפיינים הנפשיים/פסיכולוגיים שיכולים להופיע בתקופה זו

 • בושה ופחד מהשינוי המתרחש
 • דימוי גוף שלילי
 • מיניות – בעיות בתפקוד המיני, ירידה בחשק המיני
 • ירידה בדימוי העצמי – בביטחון העצמי
 • אובדן ערך כאישה וכאם כתוצאה מאובדן הפוריות
 • משבר זהות – בדיקת ההישגים של העבר, שאלות לגבי העתיד כאישה: מהם התפקודים והמיקוד, איזה חלומות לא הוגשמו
 • מצבי רוח משתנים – קיצוניות בין אופטימיות לפסימיות. דכדוך ותקווה, UPS & DOWNS , עצבנות ושלוה וכו'
 • התקרבות אל הזקנה , מוות, אובדן הנעורים.
 • התמודדות עם הזדקנות/מות ההורים.
 • הקן המתרוקן – ילדים שעוזבים את הבית.

התאמת תמציות פרחי באך למאפיינים אלה

 • WALNUT – תקופת שינוי, חייב להיות בכל מרשם לתקופת המעבר
 • MIMULUS –  בושה מגלי החום, פחד שיגלו, יראו וכו'.
 • IMPATIENCE -  אי שקט, רגזנות, חוסר סבלנות עם הסימפטומים.
 • LARCH – מודעות עצמית גוברת, אובדן הביטחון העצמי, תחושה שכולם מסתכלים, פגיעות יתר
 • CRAB APPLE –  אובססיה לאיך שנראים, גועל עצמי עם הגוף בעקבות השינוי, שנאה עצמית.
 • OLIVE –  עייפות בגלל הפרעות בשינה, ובגלל גלי החום.
 • HORNBEAM –  עייפות של בוקר, חוסר מוטיבציה להתחיל את היום.
 • ELM – הצפה, הרגשה של חוסר יכולת להתמודד, כורעת תחת אחריות החיים.
 • GENTIAN – דכדוך בגלל העייפות והתשישות, תחושה של עצירה בתהליכי החיים.
 • CHERRY PLUM – אובדן שליטה על תגובות רגשיות – התפרצויות, בכי ללא שליטה, תחושה של אובדן שליטה על הגוף.
 • WILLOW –  רגישות יתר, בכי על כל דבר, קוטריות, תחושת קורבנות, קנאה באלו שאין להם תופעות, תחושה שהחיים התאכזרו אלי.


מאת עדנה דביר, BFRP ,ABFRP, מטפלת מוסמכת מטעם מרכז באך, בעלת מרכז מפתן לצמיחה אישית (מבוסס על חומר ממאמרים ומהספר: – BACH FLOWER REMEDIES FOR WOMEN מאת JUDY HOWARD) 

הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באךדלג על הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באך

הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באך

הרכבת פורמולה של תמציות באך למצבים רגשיים שונים המתאימה בדיוק לצרכים שלך, בבקבוקון טיפולי אישי

להרכבת פורמולה אישית

צרו קשרדלג על צרו קשר

צרו קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד