חיפושדלג על חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

פרחי באך - התמודדות במצבי לחץ יום יומיים עם פרחי באך

טיפול בפרחי באך חרדות מתחים טראומהמאת: ג'ון ג'ייקובס*

העידן המודרני ועל אחת כמה וכמה התקופה הנוכחית של מיתון ומשבר כלכלי, הוא עידן גדוש לחצים ומתחים ומחקרים מדעיים מוכיחים שלחץ (סטרס) הוא ההורג מספר 1 של המאה ה 21. לחץ קשור למגוון גדול של סימפטומים גופניים, רגשיים ומנטאליים. לחץ יכול להיות גורם ראשוני לסימפטומים או גרום שניוני מסייע.
את הקשר בין סטרס לסימפטומים גופניים ניתן למצוא במנגנון הפיזיולוגי האחראי על תגובות דחק ומטרתו העיקרית היא היערכות הגוף להתמודדות עם מצבי הישרדות ושמירה על חיים. מנגנון הדחק אחראי על היערכות הגוף ל 3 תגובות אפשריות במצבי דחק: תקיפה (התמודדות), בריחה וקיפאון.
היערכות זו כוללת רה-אורגניזיה של תפקודי הגוף, שמטרתו חיזוק המערכות הקשורות לתגובות הדחק (שלד ושרירים, לב ראות, מערכת עצבים) על חשבון תפקודן של מערכות אשר אינן חיוניות לתגובות הדחק. (מערכת העיכול, השתן, הרבייה ). לאחר חלוף סכנה, מנגנוני ההומיאוסטזיס (איזון מחדש) אחראיים להחזרת הגוף לאיזון תפקודי.

טיפול בפרחי באך – איך להתמודד עם הדחקה?

מרכז הבקרה למנגנון הדחק מצוי במערכת העצבים המרכזית (המוח) אשר קולט ומעבד מידע. כאשר מתרחש אירוע, המידע מועבר למרכז הבקרה של מערכת העצבים המרכזית, זו מעבדת את המידע ומחליטה על דרגת החשיבות. במידה ובתום תהליך העיבוד, ההחלטה היא שקיימת סכנה, יוצאת הוראה למנגנון הדחק להיכנס לפעולה. ברמה הפיזיולוגית, נשלחת הוראה לבלוטת האדרנל המייצרת ומפרישה אדרנלין. האדרנלין, אשר מופרש ישירות למחזור הדם, מבצע הלכה למעשה את כל השינויים הפיזיולוגיים הנדרשים להיערכות הדחק.
תהליכי עיבוד מידע ופרשנותו קשורים ומושפעים מנטיות אישיותיות לשייך דרגות חשיבות שונות לגירויים דומים.המשמעות בפועל היא:
א. לאנשים מסוימים תהיה יותר נטייה לפתח תגובות לחץ מאשר לאנשים אחרים, בהתבסס על תהליכי עיבוד מידע והמבנה האישיותי.
ב. טיפוסי אישיות שונים יפרשו את אותו המידע בצורות שונות ולכן דרגת תגובות הלחץ שלהם יהיו שונים, הן מבחינת סוג הגירוי הגורם לתגובת הלחץ והן מבחינת עוצמת התגובה.
דוגמה: לאנשים אשר נוטים "לקחת דברים בקלות"  תהיה פחות נטייה לפתח תגובות לחץ מאשר לאנשים חרדתיים או אנשים ש"שלוקחים דברים ללב".
לשיטת האבחון ולטיפול בפרחי באך היכולת לסייע רבות בהתמודדות עם מצבי לחץ, מתח, חרדות, טראומה הן ברמה האישיותית הבסיסית , והן כסיוע בזמן אמת.

טיפול בפרחי באך - סיוע בזמן אמת של לחץ, מתח, חרדות, טראומה

התמצית הידועה והשימושית ביותר במצבי לחץ היא הרסקיו רמדי. תמצית זו הורכבה ע"י ד"ר באך במטרה לסייע בהתמודדות עם מצבי דחק, לחץ, מתח, טראומה, חרדה. היא מכילה שילוב של 5 תמציות אשר לכל אחת חלק באיזון תגובת הלחץ הכוללת ומניעת סימפטומים גופניים נלווים.
Rock Rose : מאזנת תחושת פחד קיצונית ופאניקה.
Star of Bethlehem : מאזנת מצבי שוק וטראומה.
Cherry Plum : מאזנת היסטריה.
Impatients: מאזנת חוסר סבלנות, עצבנות ומתח כללי.
Clematis: מאזנת מצבי עילפון ואבדן הכרה.
חמשת התמציות פועלות יחד בסינרגיה ומסייעות להרגעה, חזרה לשיקול דעת ותפקוד תקינים והתאוששות כללית ממצב הדחק של לחץ, מתח, חרדה, טראומה.
אפשר להשתמש ברסקיו כתרכובת מוכנה או להשתמש בכל אחד מהתמציות בנפרד, בהתאמה עם צרכים רגשיים נקודתיים.

טיפול בפרחי באך - סיוע מניעתי אישיותי

תהליכי עיבוד מידע, פרשנות מידע, פרופורציות הניתנות לגירויים וטריגרים משתנים ממבנה אישיותי אחד לאחר. לאורך זמן, מניעה והקניית מיומנויות להתמודדות עם מצבי סטרס, לחץ, מתח, חרדה, טראומה קשורים בזיהוי הדפוסים והנטיות האישיותיות האופייניות ואיזונם.
לדוגמה: טיפוס Agrimony נוטה להדחיק רגשות לא נעימים. על פניו הוא נתפס כאדם בעל יכולות התמודדות גבוהות עם מצבי לחץ. בפועל הוא נוטה לאגור את השפעתם של מצבי לחץ, במקום להתמודד, בזמן שהוא שומר על חזות חיצונית שלווה ואופטימית. ההדחקה גורמת להשפעה מצטברת של סטרס, אשר נוטה לבוא לידי ביטוי בהתפרצויות, לכאורה פתאומיות, של סימפטומים גופניים. מניעתם קשורה ליכולת של טיפוס זה ללמוד להתמודד עם רגשותיו במקום להדחיקם.
לטיפוס ה Impatients  שהינו אדם מתוח ועצבני מטבעו, תהיה נטייה להילחץ ולהגיב גם על גירויים קטנים יחסית וחסרי משמעות, שלא לדבר על לחץ, מתח, חרדות וטראומה. הוא אדם לחוץ, נלחץ ומלחיץ ובהתאמה נוטה לסבול מסימפטומים גופניים כמו לחץ דם גבוה, מתח בשרירים, אולקוסים ועוד.
לכל טיפוס אישיותי טריגרים אחרים הגורמים לו לתגובות לחץ.
טיפוס ה Rock water חווה מתח כאשר הוא לא מצליח לעמוד בסטנדרטים שהציב לעצמו.
טיפוס ה Vine חווה מתח כאשר לא מצייתים לו.
טיפוס ה Water Violet חווה מתח כאשר הוא צריך לעבוד או להנחות אנשים פחות חכמים ממנו.
המבנה האישיותי מגלם בתוכו את הטריגרים האופייניים הגורמים לסטרס, סגנונות עיבוד מידע, ותגובות סטרס ספציפיים עפ"י המבנה האישיותי.
הטיפול בפרחי באך מתמקד בזיהוי תבניות הסטרס האינדווידואליות עפ"י המבנה האישיותי ואיזונם באמצעות התאמת התמציות המתאימות והקניית כלים לשינויים תפיסתיים והתנהגותיים. במשך התהליך הטיפולי, האדם לומד לזהות את נקודות התורפה שלו ומטמיע הרגלי תגובה יעילים יותר. התמציות והטיפול בפרחי באך מסייעים לאיזון אנרגטי של דפוס ההתנהגות, מה שמקל על תהליך הלמידה מחדש באופן משמעותי.

טיפול בפרחי באך – טיפול בלחץ, מתח, חרדה, טראומה

אנשים שעברו טיפול בפרחי באך מעידים על מספר שינויים אופייניים בהתמודדות עם מצבי סטרס, לחץ, מתח, חרדות, טראומה:
א. גירויים אשר לפני הטיפול גרמו ללחץ, השפיעו עליהם הרבה פחות.
ב. במצבים בהם חוו מתח, עוצמת המתח פחתה בהשוואה לתגובה לאותו גירוי לפני הטיפול.
ג.ההתאוששות ממצב המתח היה קצר ומהיר יותר.
ד. אנשים הרגישו יותר שליטה ובחירה בתגובות הסטרס שלהם.
לסיכום, טיפול בפרחי באך מסייע רבות להקלה במצבי לחץ, מתח, חרדות, טראומה. מומלץ לשאת את הרסקיו רמדי בתיק ולהשתמש לפי הצורך. למניעה ולימוד ארוך טווח מומלץ להגיע למטפל מוסמך אשר יכול לזהות את התבניות האישיות ולתת תמציות מתאימות.

ג'ון ג'יקובס
052-3443056
jjacobs@zahav.net.il
מטפלת, מרצה ומורה לפרחי באך, בעלת 22 שנות ניסיון בעבודה קלינית ובהכשרת מטפלים.
מרצה בבי"ס רקנאטי למקצועות הבריאות הקהילתיים באוניברסיטת בן גוריון ובביה"ס ללימודי המשך לרופאי משפחה.

הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באךדלג על הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באך

הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באך

הרכבת פורמולה של תמציות באך למצבים רגשיים שונים המתאימה בדיוק עבורך, בבקבוקון טיפולי אישי

לחצ/י כאן להרכבת פורמולה אישית

יצירת קשרדלג על יצירת קשר

יצירת קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד