חיפושדלג על חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

פרחי באך - טיפול עם Gorse

פרחי באךמאת: ג'ון ג'ייקובס - מטפלת, מרצה ומורה לפרחי באך

התמצית Gorse לכאורה נוגעת ברגש מאד אנושי ואולי אפילו נפוץ- ייאוש ומצד שני עבודה קלינית מוכיחה שלא קל לזהות ולהגדיר את הרגש הזה. מסיבה זו העבודה עם גורס היא יותר מורכבת בעיני מהמצופה. להערכתי אחד האפיונים המרכזיים של Gorse הוא דווקא חוסר הבהירות והקושי היחסי לזהות אותו במצבי אמת עם מטופלים. יש בו משהו אמורפי, קשה לתפיסה.

הבעיה הראשונה היא בהגדרת הרגש- ייאוש למול הגדרת פעילות התמצית. בכתבים נאמר שגורס מאזן מצבים בהם המטופל מיואש, אינו מאמין שימצא פתרון למכאוביו. הוא מאמין שישנם גורמים שאינם בשליטתו (לדוגמה תורשה ) שמכתיבים את גורלו. ד"ר באך אמר עליהם שהם נראים אפרוריים, כאילו זקוקים לאור שמש להטעינם.

הניסיון שלי הוא שכאשר מנסים לאמת את דרגת הרגש של המטופל מול ההגדרה של ד"ר באך, רוב המטופלים מתקשים להודות שעד כדי כך אמונתם קטנה. במקרים מעטים בלבד, מטופלים באמת מסוגלים לזהות ולהודות שהם אינם מאמינים שימצא פתרון.
רוב האנשים ינסו להיתפס במעט תקווה שיאמרו משהו כללי כמו: " אי אפשר אף פעם לדעת... אולי ימצא פתרון... כל הזמן חוקרים את הנושא אז לך תדע.... וכו' ".
תקווה הוא צורך פסיכולוגי מרכזי ומעט אנשים יודו שאכן אבדו תקווה לגמרי. אבדן התקווה הרי מחליש את כוח החיים עצמו ואת ההנעה לחפש פתרונות.

וכמובן נשאלת השאלה למה שיגיע אדם כזה לטיפול אם אינו מאמין שיש טעם או שיש אפשרות שיעזור?  ההיגיון אומר שאם אדם טרח והגיע לטיפול, לא סתם ישקיע את כספו את זמנו אם באמת אינו אמין ששום דבר יעזור.
שוב קושי לזהות. במפגש הטיפולי המקום בו המטופל צריך להודות שאינו מאמין בטיפול ומצד שני משלם על הזמן הזה יוצר סתירה שמעטים מאד יכניסו את עצמם אליה. מכאן שקשה להוציא מטופל את ההודעה בדבר עומק הייאוש שלו.

במקרים בהם המטופל מגיע עם מחלה קשה, במיוחד מחלה הנתפסת ע"י הרפואה הקונבנציונלית כחשוכת מרפא, הזיהוי קצת יותר קל, שכן המטופל נאלץ כבר להתמודד עם המבוי הסתום בפתרון הבעיה שלו.
כמו כן מצבים בהם מטופלים התנסו במגוון טיפולים קונבנציונליים או משלימים שלא הועילו למצב, והמטופל למוד כישלונות, גם כן הזיהוי קצת יותר קל.

בעיה נוספת היא השימוש הנפוץ במילה "ייאוש" במגוון שימושים ובמגוון משמעויות רגשיות וגם שימוש בסלנג.
ייאוש היא הרבה פעמים מילה שמשתמשים בה כדי לתאר  רגשות שאינם עולים בקנה אחד עם ההגדרה של ד"ר באך. בשנות עבודתי נתקלתי בשימוש במילה ייאוש כדי לתאר מצב שהיה בעצם אפטיה והשלמה (Wild Rose ), דיכאון (Gentian) או (Mustard ), ואפילו עייפות ותשישות (Olive). מכאן שזיהוי המצב הרגשי כ Gorse הוא לא תמיד פשוט.

אלמנט מבלבל נוסף הוא האלמנט של תפיסת מקור הבעיה. במצב של Gorse,המטופל חושב שיש מקור חיצוני לו, שאינו בשליטתו המכתיב את גורלו. מכאן התחושה שאין אפשרות להשפיע ולשנות את המצב בו הוא נמצא. יש קוים משותפים בנקודה זהו בין ה Gorse ל Willow שכן גם ה Willow מרגיש שגורלו, שנכתב "מלמעלה", הוא לסבול. למרות שבמצב ה Willow יש אלמנטים נוספים שאינם נמצאים במצב של Gorse בעיקר מרירות, והאווירה הכללית שלהם שונה, יחד עם זאת במצבי זמן האמת הגבולות האלה יכולים להיות מעורפלים ומבלבלים.

ולמרות כל הקשיים לכאורה אובייקטיביים בזיהוי מצב ה Gorse, אין ספק שכאשר הוא קיים, הזיהוי והטיפול בו חיוניים ביותר להצלחת הטיפול. כאשר אדם חסר אמונה לגבי יכולת הטיפול להשפיע לטובה על מצבו, המטופל באופן טבעי אינו מגייס את הכוחות הפנימיים הדרושים לקידום התהליך הטיפולי. במקרה כזה, הטיפול נידון לכישלון מראש. במצבים בהם המטופל מצוי במצב  ה Gorse , החובה היא קודם לאזן את הייאוש ולהחזיר את התקווה על מנת שניתן יהיה ליצור תגובה אנרגטית פנימית של החלמה.

ניסיוני הוא שעל מנת להקל על הזיהוי של מצב ה Gorse צריך בעיקר להסתמך על התרשמות ולוודא דווקא לסמוך על עדות המטופל. גם במצבים בהם המטופל מגדיר את עצמו כמיואש, יש לבדוק את כוונתו לעומק, לוודא שאינו בעצם מתכוון למצב רגיש אחר, הדורש תמצית אחרת. מצבים בהם ה Gorse לכאורה מתבקש, הינם מצבי מחלה שנתפסים כחשוכי מרפא ומצבים בהם מטופלים התנסו בטיפולים רבים שלא הועילו.

ג'ון ג'יקובס
052-3443056
jjacobs@zahav.net.il
מטפלת, מרצה ומורה לפרחי באך, בעלת 22 שנות ניסיון בעבודה קלינית ובהכשרת מטפלים.
מרצה בבי"ס רקנאטי למקצועות הבריאות הקהילתיים באוניברסיטת בן גוריון ובביה"ס ללימודי המשך לרופאי משפחה.

הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באךדלג על הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באך

הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באך

הרכבת פורמולה של תמציות באך למצבים רגשיים שונים המתאימה בדיוק עבורך, בבקבוקון טיפולי אישי

לחצ/י כאן להרכבת פורמולה אישית

יצירת קשרדלג על יצירת קשר

יצירת קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד